Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

Zlatica Kušnírová rok a pol po vražde: Len ľudia v uliciach dokážu zmeniť krajinu

Na Námestí SNP pri Bratislavskej reštaurácii ľudia spravili pomník pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Ľudia v uliciach, politické pády, čistky v polícii aj na prokuratúre, obvinenie človeka dovtedy chráneného mocnými. Vražda novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyvolala v spoločnosti vzburu, ktorá mala za následok zásadné zmeny v politickom svete. Matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová sa domnieva, že spoločnosť sa konečne zobúdza. Od tragédie uplynul rok a pol a jej dôsledky budú mať vplyv na nasledujúce parlamentné voľby. 

 

Keď sa verejnosť a blízki dozvedeli, že novinár a jeho priateľka boli chladnokrvne zavraždení, málokto mohol tušiť, čo táto tragédia spustí. Deň po dni od vraždy vychádzali na verejnosť nové informácie, ktoré menili politickú scénu a ťali do živého mnohým.

Politická jar po vražde bola veľmi búrlivá. Po protestoch, ktoré boli najväčšie od roku 1989, prišiel o kreslo policajný prezident Tibor Gašpar, minister vnútra Robert Kaliňák a aj dlhoročný premiér Robert Fico. Nasledovala rekonštrukcia vlády, premiérom sa stal Peter Pellegrini, ministerkou vnútra Denisa Saková a policajným prezidentom Milan Lučanský. Hoci sa hovorilo aj o predčasných voľbách, tie sa nakoniec nekonali. Most-Híd na čele s Bélom Bugárom vládu podržal.

V tomto dome zavraždili novinára a jeho priateľku. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Nová vláda sľubovala vyšetrenie vraždy a nezávislosť policajného vyšetrenia. Už koncom septembra polícia zadržala štyroch podozrivých, ktorých následne obvinila z vraždy novinára a jeho snúbenice. Dozoroví prokurátori neskôr vysvetlili, že vraždu si mala objednať žena – Alena Zsuzsová, sprostredkovať ju mal Zoltán Andruskó a vykonať ju mal Tomáš Szabó s Miroslavom Marčekom.

“Kontroverzný podnikateľ”

Stále však chýbal prvý článok reťazca – ten, kto celý ohavný skutok nariadil a zaplatil. Orgány činné v trestnom konaní dnes tvrdia, že ním je podnikateľ Marian Kočner. Človek, ktorý bol až do vraždy nedotknuteľný a manipuloval mnohými vysokopostavenými osobami. Dnes tento človek sedí za mrežami kvôli falšovaniu zmeniek televízie Markíza a čelí ďalším mnohým trestným stíhaniam najmä z ekonomickej trestnej činnosti.

Marian Kočner je dnes vo väzbe. Zdroj: TASR / Dušan Hein

Jeho meno sa v súvislosti s vraždou spomínalo takmer okamžite. Novinári totiž pripomenuli, že sa Kočner novinárovi vyhrážal. Do telefónu mu hovoril, že sa “bude zaujímať o jeho rodinu, o jeho blízkych”. Následne sa objavila takzvaná talianska stopa, ktorej sa Kuciak venoval vo svojom poslednom článku. Na Kočnera sa tak na chvíľu zabudlo. Jeho meno sa začalo opäť spomínať až potom, čo polícia zadržala Zsuzsovú a spol. Jeden z obvinených, Zoltán Andruskó, totiž vyšetrovateľom tvrdil, že si mal vraždu cez Zsuzsovú objednať práve Kočner. Nasledovalo vznesenie obvinenia a dnes už prokurátori hovoria o podaní obžaloby na súd. Pre rodiny obetí je odsúdenie páchateľov aspoň malým uspokojením. Matku Martiny v celej smutnej situácii teší aspoň jedno – že smrť dvoch mladých ľudí spustila celospoločenské čistky. Ona sama sa rozhodla zapojiť do politického boja a kandidovať v budúcoročných parlamentných voľbách za stranu Igora Matoviča. Ako to vidí rok a pol od skutku, povedala pre Glob.sk v krátkom rozhovore.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Smer má spoluúčasť na vražde

Zmenilo sa podľa vás Slovensko za rok a pol od vraždy?

– Za rok a pol nie, ale myslím si, že teraz sa začínajú diať tie pozitívne, dobré zmeny. Teraz, ako sa otvorila tá Threema a všetky tie dôkazy. Aj na tlačovke to bolo povedané a myslím si, že teraz je ten návrat na správnu cestu. Pokiaľ to ľudia budú akceptovať, pokiaľ nebudú manipulovať a voliť Smer, lebo ten to dopustil. A môžem smelo povedať, že mal spoluúčasť na vražde našich detí.

Myslíte si, že pokiaľ Smer bude pri vláde, nebude možné zmeniť Slovensko?

– Nie, pretože všade budú “naši” ľudia. Musia nastúpiť noví politici. Ako sa hovorí: ,,Nová metla dobre metie.” Aby tí politici boli čistí, aby neboli skorumpovaní, aby im nešlo o peniaze, ale o ľudí ako takých, pretože tí ich volia, tí im dajú funkciu. Myslím si, že byť politikom nie je povolanie, ale poslanie. Keďže im ľudia dajú tú moc a dôveru, tak by si to mali vážiť. Mali by dať svoje egá bokom a povýšiť sa nad to všetko, aby ukázali, že sú naozaj politici, ktorí môžu toto poslanie robiť naozaj pre ľudí a za ľudí.

Do novembra by mala byť podaná obžaloba. Dôverujete vyšetrovateľom a prokurátorom, že to dotiahnu do konca?

– Áno.

Myslíte si, že sú ešte potrebné ďalšie protesty, aby došlo k zmene?

– Za mňa áno, pretože len tým, že budú tlačovky, to pôjde celé pomaly a ťažko. Nech zase ľudia nastúpia do ulíc, ako to bolo minulý rok. Chcela by som vyzvať ľudí, aby sa chopili tejto možnosti a aby išli do ulíc, aby sa nemuseli pred svojimi vnúčatami hanbiť, keď sa o tom bude písať v dejinách, že zlyhali ako národ.

Galéria
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
FOTO TASR – Michal Svítok
Prezident SR Andrej Kiska udeľoval poslednýkrát ako prezident štátne vyznamenania. Na snímke rodičia Jána Kuciaka Jozef Kuciak a Zlatica Kušnírová. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next