Bratislava Regióny Senec Top

Zlá správa pre cestujúcich! Pri Bratislave uzavrú frekventovanú cestu, takéto je náhradné riešenie

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

SENEC – Mnohým motoristom sa skomplikuje cesta. Výstavba D4R7 už vodičom narobila viaceré problémy uzáverami ciest. Táto, čo sa chystá, však môže výrazne skomplikovať cestu pre okolité obce v Bratislavskom kraji. Stará cesta, ktorá smeruje od Vrakune a Podunajských Biskupíc, bude totiž prejazdná iba pre autobusy. Pre cestujúcich je pripravená alternatíva, ktorá nie každého za volantom poteší. 

 

Most pri Bratislave je tranzitná dedina, cez ktorú prechádzajú ľudia z juhozápadnej časti Slovenska smerujúci do hlavného mesta a naspäť. Už dlhší čas sa v okolí stavia D4 smerujúca od Jaroviec až po severnú časť Ivanky pri Dunaji. Pri “starej ceste” smerujúcej z Vrakune už niekoľko mesiacov badať novovystavanú cestu, na ktorej je natiahnutý asfalt a končí napojením sa na cestu na neďalekej Ráztočnej ulici. Dôvod výstavby obchvatu je jednoduchý – potrebujú presmerovať premávku naň a starú cestu uzavrieť. A to už od začiatku októbra. 

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Podľa zhotoviteľa D4R7 Construction sa uzávierka cesty 572 týka jej preložky. Ide o preloženie existujúcej cesty na inú cestu. Podľa mediálneho zástupcu Tomáša Stupavského plánuje zhotoviteľ už koncom tohto mesiaca uviesť do prevádzky novovybudovaný obchvat Mosta pri Bratislave. “Ten zabezpečí náhradnú trasu pre obyvateľov z priľahlej oblasti. To znamená, že motoristi smerujúci do Bratislavy budú môcť využívať tento obchvat,” vysvetlil. Zmena sa netýka autobusovej dopravy, pre ktorú bude popri pôvodnej ceste vybudovaná dočasná obchádzková trasa.

“Dôvodom tejto uzávierky je výstavba mostného objektu, ktorý povedie ponad hlavnú trasu diaľnice D4 neďaleko Mosta pri Bratislave,” dodal Stupavský. Znamená to, že pri obci budú stavať most, ktorý povedie ponad nedávno vybudovanú cestu. Tá bude už čoskoro slúžiť ako obchádzka pre obyvateľov Mosta pri Bratislave a okolitých obcí. Následne povedie cez Dunaj až do Ivanky pri Dunaji, kde sa pripojí na diaľnicu D1 neďaleko Triblaviny. Spojí tak obec s hlavným mestom.

Pri križovatke Podunajské Biskupice budú stavať most, ktorý povedie ponad D4, ktorá bude slúžiť ako obchádzková trasa pre autá. Zdroj: D4R7

Ani ďalšou správou však zhotoviteľ nepoteší obyvateľov – uzávierka bude trvať až do leta budúceho roku. “Samotný novovybudovaný obchvat bude po spustení plnohodnotnou dvojprúdovou komunikáciou bez obmedzení s maximálnou povolenou rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu,” napísal Stupavský.

Pre obyvateľov okolitých obcí to bude znamenať, že časť frekventovanej cesty, ktorou sa dostanú nielen do Vrakune, ale aj do Podunajských Biskupíc uzavrú a do hlavného mesta sa budú môcť dostať cez obchvat Mosta pri Bratislave. Ten začína v obci, v časti Studené, v smere na Štvrtok na Ostrove, a končí sa pripojením na cestu na Ráztočnej ulici. Popri starej ceste budú môcť jazdiť iba prímestské autobusy.

Odľahčenie pre obyvateľov

Čo na hroziaci dopravný kolaps hovorí starosta dotknutej obce – Mostu pri Bratislave František Mastný? Podľa jeho slov nie je presne určený dátum uzávierky, avšak potvrdil, že do a z obce sa po starej ceste dostanú iba autobusy prímestskej dopravy. Samotní vodiči sa budú môcť premávať v obci po čerpaciu stanicu CS Most, ktorá sa nachádza na konci obce v smere do Bratislavy. Dodal, že pre autobusy bude s najväčšou pravdepodobnosťou vybudovaná panelová cesta. Tú by mali vytvoriť zo zrušených “paneliek” v Moste pri Bratislave – časti Studené a pri priemyselnom parku v smere na Vrakuňu.

“Je nezmyselné robiť asfaltovú cestu na tak krátku dobu,” myslí si starosta. Čo však uzávera spôsobí pre vodičov? “Pre vodičov sa situácia prakticky nezmení. Osobne si myslím, že v kolóne budú stáť tak či onak. Iba čo sa pre obyvateľov pri hlavnej ceste zlepší kvalita života. Nebudú totiž musieť znášať každodenné otrasy a prašnosť, ktorá vzniká jazdou hromady áut. Tých prejdú cez obec denne tisíce,” konštatoval Mastný. Čiže, ak sa vodiči napríklad z Malinova budú chcieť dostať do Bratislavy, tak na “ypsilonovej” križovatke nepôjdu rovno, ako sú zvyknutí, ale zabočia vľavo na Studené. Tam sa dostanú na obchvat. V rámci obce sa budú môcť pohybovať iba zruba po koniec dediny, na cestu z Vrakune sa nedostanú. Na kruhovom objazde, ktorý sa nachádza asi v strede obchvatu Mosta, si budú môcť vybrať smer jazdy – buď cez Podunajské Biskupice alebo Vrakuňu. Podľa slov starostu sú už pri ceste na hlavnom ťahu uložené zátarasy, ktorými by mali uzavrieť cestu. Potrvdil však, že by sa od piatka mal spustiť obchvat Mosta pri Bratislave.

Vodiči z okolitých obcí sa cez Most dostanú iba zhruba po čerpaciu stanicu, ktorá sa nachádza desiatky metrov od začiatku obce v smere od Vrakune. Ďalej už natrafia na zátarasy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kolaps vraj nehrozí

Glob.sk sa o situácii rozprával aj s dopravným analytikom Jozefom Drahovským. Podľa jeho slov by obchvat D4 pri Moste pri Bratislave mal byť spustený dokonca už tento štvrtok. To, či hrozí dopravný kolaps, však s istotou vedel povedať. “Práve to, že bol vybudovaný obchvat Mosta pri Bratislave docieli to, že doprava v danom úseku bude odľahčená. Jediný dopravný kolaps by mohol nastať vtedy, ak by sa mesto rozhodlo uzavrieť aj iné cesty, ako je táto,” vysvetlil analytik. Rovnako vylúčil aj možnosť, že by niektorí vodiči hľadali iné, alternatívne trasy cez okolité obce ako Ivanka pri Dunaji. “Ak má niekto možnosť ísť cez rýchlu cestu, ktorou obchvat Mosta určite bude, tak pochybujem, že by sa vybral cez pomalú cestu, kde sú kolóny,” konštatoval.

Obchvat Mosta pri Bratislave podľa analytika zabráni dopravnému kolapsu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nespokojnosť obyvateľov okolitých obcí

A čo na to hovoria obyvatelia okolitých obcí? Zo zmeny nadšení nie sú. Podľa Gabriely, ktorá býva v neďalekom Malinove, o tom, že sa niečo chystá, počula. “Ak to bude do termínu, ktorý povedali, teda do leta budúce roku, tak to budeme musieť vydržať. Horšie by bolo, keby sa to predĺžilo,” vraví.

Prílišným optimizmom neoplýva Katka, ktorá býva v Tomášove. Tým, že má dve malé deti, to vraj bude pre ňu náročné. “Znamená to pre nás obchádzku, čiže viac kilometrov, viac času a viac spotrebovanej nafty,” vysvetlila svoju nespokojnosť.

Kriticky sa na celú vec pozerá aj Martin z Ivanky pri Dunaji. Ide o obec, ktorá rovnako ako Most pri Bratislave denno-denne zažíva nápor áut, kde sa vodiči zdržia v špičke aj desiatky minút. Podľa jeho názoru sa situácia ešte zhorší. “Už teraz je kolaps, nechcem si predstaviť, čo to bude, keď spustia obchvat a nič to nevyrieši,” uviedol nahnevane.

Galéria
Cesta sa uzatvorí približne na úrovni čerpacej stanice CS Most v obci. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Cesta sa uzatvorí približne na úrovni čerpacej stanice CS Most v obci. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Z Biskupicej cesty sa vodiči už istý čas vodiči do Mostu pri Bratislave nedostanú. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
V okolí prebiehajú viaceré práce na výstavbe D4 R7. Uzávierka cesty sa týka výstavby mostného objektu ponad existujúcu D4. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pri Moste pri Bratislave sa bude stavať mostný objekt, ktorý povedie až k Ivanke pri Dunaji. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na mieste vyrastie nový mostný objekt, ktorý povedie ponad obchvat Mosta pri Bratislave. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Cez túto cestu sa vodiči smerujúci na juhozápad tak skoro skoro nedostanú. Namiesto panelovej cesty sa na Ráztočnú pripoja z obchvatu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Konzorciu D4 R7 uzavrie cestu II/572. Budú robiť jej preložku. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Podľa starostu dotknutej obce budú vodiči na rovnakej situáciu, pretože sa očakávajú rozsiahle kolóny aj na obchvate Mostu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Podľa starostu sa na obchádzkovú trasu pre prímestské autobusy použijú panely z cesty zo Studeného a z Ráztočnej. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next