Politika Top Zahraničné

Zjazd ČSSD sa skončil škandálom: Agresívny novinár zaútočil na bezdomovcov

PRAHA – Zjazd ČSSD, ktorý sa v nedeľu uskutočnil v Hradci Králové a ktorého sa zúčastnil aj Robert Fico, priniesol okrem očakávaného nového predsedu tradičnej českej strany aj obrovský škandál. Jeden z novinárov totiž napadol dvoch bezdomovcov a následne sa pokúsil celú kauzu ututlať.

Celý incident sa udial pred Domom kultúry Střelnice, kde si vedenie ČSSD volilo nového šéfa. Potulovali sa pred ním dvaja bezdomovci, ktorí sa dávali do družnej reči ako s postávajúcimi politikmi, tak aj s novinármi. „Sme voliči ČSSD, tak chcem vedieť, čo sa tam deje,” povedal pre portál Respekt jeden z nich, Martin.

Agresor so slzným sprejom

Na schodoch budovy bol aj Štěpán Kotrba, novinár a mediálny a politický lobbista, ktorého minulosť je spájaná aj so stranou – kedysi pôsobil v rade Českého rozhlasu práve za ČSSD. Rozprával sa s europoslancom Miroslavom Pochom, keď k obom pristúpili spomínaní bezdomovci a poprosili ich o drobné. Bez toho, aby boli agresívni, ich však podľa očitých svedkov Kotrba napadol.

Obom im mal nastriekať do oči z bezprostrednej blízky slzný sprej, a keď bezdomovec Martin spadol na zem, agresor mu striekal do očí naďalej. Udalosť videlo okrem Pocheho aj niekoľko ďalších ľudí. „Nie, vôbec neboli agresívni. Len sa nás opýtali na drobné, nič nám nerobili. Som z toho v šoku,” povedal Poche pre Respekt v reakcii na slová Kotrbu, ktorý tvrdí, že ich Martin napadol.

Vyhostili ho

Okolostojaci novinári aj politici chceli volať záchranku či políciu, napadnutí muži to ale odmietli. Ústredný tajomník strany Michal Kucián sa neskôr vyjadril, že sa to bude riešiť – Kotrbu neskôr vyhostili zo zjazdu. Kotrba sa následne bránil na Facebooku, tam sa však na jeho osobu vzniesla vlna kritiky a tak svoj status radšej zmazal.

Kotrba bol na zjazde akreditovaný ako externý mediálny analytik Českého rozhlasu. Ten situáciu už vyriešil – externú spoluprácu s ním podľa jeho hovorcu Jiřího Hošnu prerušil.

Autor: ph, Zdroj: Respekt, Foto: FB / Štěpán Kotrba