Domáce Politika Top

Žitňanskej návrh zákona o drogách narazil na odpor v koalícii

BRATISLAVA – Vláda dnes nebude rokovať o dekriminalizácii drog. Dohodli sa na tom lídri vládnych strán. Na Koaličnej rade sa proti schváleniu návrhu postavila Slovenská národná strana, ktorá odmieta legalizovať držbu tvrdých drog. Národniari tiež nechcú akceptovať, aby zákon stanovil gramáž drogy, ktorú možno prechovávať, považujú to za scestné.

Materiál rezortu spravodlivosti sa tak odkladá na neurčito. Čiastočná legalizácia tvrdých drog prekvapila aj podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD). Podľa jeho slov by bol schodnejší variant, ak by za tvrdé drogy zostali prísne tresty.

Čo na to v Smere?

„Ja osobne si myslím, že pri takzvaných mäkkých drogách, ak sa tak dajú nazvať, by boli prípustné, ale bol som sám prekvapený, že ten zákon hovorí o všetkých drogách. S tým by som mal problém, aby sme tu niekomu dovolili chodiť napríklad s dávkou kokaínu alebo heroínu po uliciach,” uviedol pred rokovaním Pellegrini. „Pokiaľ by sme sa držali programového vyhlásenia vlády a išli cestou iba mäkkých drog, myslím, že by sa ľahšie hľadal kompromis,” doplnil Pellegrini.

K jeho názoru sa priklonil aj minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD), podľa ktorého je legalizácia najtvrdších drog neprípustná.  „Fenomén drog v našej spoločnosti existuje a netreba pred tým zatvárať oči, ale takýmto smerom mu otvárať dvere je nesprávne,” skonštatoval Žiga. Ten podobne ako Pellegrini vidí lepšiu cestu v čiastočnej dekriminalizácii mäkkých návykových látok, akou je napríklad marihuana.

Kedy sa bude vláda opäť zaoberať touto problematikou nie je zatiaľ známe.

Foto: SITA / Diana Černáková