Domáce Politika Top

Žitňanská tvrdí, že reformné sudcovské zákony sú účinné

BRATISLAVA – Balík reformných justičných zákonov, ktorý zavádza hromadné výberové konania na sudcov, profesionálne hodnotiace senáty a dohľad nad plynulosťou disciplinárnych konaní, je už účinný. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zdôraznila pre médiá, že reformy v justícii sú komplikované a toto je čriepok z balíka, ktorý sa snaží vo funkcii naplniť.

Za kľúčovú zmenu považuje Žitňanská hromadné výberové konania, ktoré by mali priniesť vyššiu mieru transparentnosti a kvality kandidátov ako aj pružnejšie a rýchlejšie obsadzovanie voľných sudcovských miest. Rezort k tejto zmene pristúpil preto, lebo čas od uvoľnenia sudcovského miesta až po jeho obsadenie je najmä po zavedení previerok veľmi dlhý, niekedy trvá celý proces rok. Ministerka spresnila, že do konca novembra Súdna rada SR vypíše prvé hromadné výberové konania, samotný výber bude v zime.

Keďže platí, že aj títo kandidáti budú musieť prejsť previerkou spoľahlivosti, niekedy v lete budúceho roka očakáva Žitňanská prvých kandidátov na sudcov z hromadných výberových konaní. Vznikne tak databáza kandidátov na funkciu sudcu, z ktorej bezprostredne po uvoľnení miesta sudcu na okresnom súde alebo po určení voľného miesta ministrom spravodlivosti bude môcť Súdna rada SR v relatívne krátkom čase navrhnúť prezidentovi kandidáta na vymenovanie sudcu.

Novela prináša aj nový systém hodnotenia sudcov, ktoré budú robiť profesionálne hodnotiace komisie a hodnotenia sa budú zverejňovať. Hodnotiace komisie bude kreovať Súdna rada SR zo sudcov a emeritných sudcov. Zložené budú na krajovom princípe, ale komisia z jedného kraja bude hodnotiť sudcov z iného kraja. Opakované negatívne hodnotenie bude aj naďalej závažným disciplinárnym previnením a po troch po sebe nasledujúcich negatívnych hodnoteniach bude možné, aby sudca prišiel o talár.

Nad plynulosťou disciplinárnych konaní sudcov bude mať po novom dohľad Súdna rada SR. Žitňanská verí, že tento krok pomôže zefektívneniu ich fungovania. Na základe parlamentom schválených zmien prezident, NR SR a vláda by mali do Súdnej rady SR nominovať spravidla osobu, ktorá nie je sudcom, pripomenula schválenú zmenu ministerka. Zdôraznila, že takto sa môže dosiahnuť rovnováha medzi sudcami a nesudcami v rade a zároveň sa odstráni podozrievanie sudcov so spriaznenosťou s politickou mocou. “Apolitizácia je jednou z podmienok dobrého fungovania rady a v konečnom dôsledku aj celého súdnictva,” vysvetlilo ministerstvo spravodlivosti schválenie tejto legislatívnej zmeny.