Domov » Kategórie » Domáce » Žitňanská o obsadzovaní súdnej rady: Vychádzam len z programu vlády

Žitňanská o obsadzovaní súdnej rady: Vychádzam len z programu vlády

BRATISLAVA – Vo svojom stanovisku k obsadzovaniu Súdnej rady SR vychádzam z programového vyhlásenia vlády, kde je napísané, že vláda do nej bude presadzovať nesudcov. V dnešnej relácii Sobotné dialógy na RTVS to povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Podľa nej je to rozumné, pretože je dobré, aby bol v rade zastúpený aj iný pohľad, nie iba pohľad zvnútra súdnictva. „Vychádzam z toho, že programové vyhlásenie vlády je písmo sväté pre vládu i koalíciu,“ spomenula. Na otázku redaktora, či by z kresla ministerky spravodlivosti odišla, ak by obsadzovanie Súdnej rady SR nebolo v súlade s dodržaním vládneho programu, odpovedala, že programové vyhlásenie vlády a dohody sa dodržiavajú a vždy sa budú dodržiavať.

Žitňanská sa v relácii vyjadrila aj k návrhu nominácie, ktorú predkladá koaličný poslanec Róbert Madej. (Pozn. SITA: Madej navrhol za členku Súdnej rady SR sudkyňu a terajšiu štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú.) „Určite nenapĺňa vládny program. Napĺňať by sme ho však mali, pretože celý balík programového vyhlásenia vlády vo vzťahu k súdnictvu stojí na princípoch. Pre mňa je to neoddeliteľná súčasť toho balíka, v ktorom je zadefinované, čo ideme urobiť s justíciou,“ povedala Žitňanská s tým, že o tejto téme sa určite ešte bude rozprávať s premiérom Robertom Ficom. „Spolu hľadáme riešenia, aby sme sa vedeli dohodnúť,“ doplnila.

Poslanec NR SR a člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Ondrej Dostál (SaS) v relácii uviedol, že nie je na opozícií, aby kontrolovala dodržiavanie vládneho programu. „Myslím si, že tento spor je dôležitý a stojím v ňom na strane ministerky Žitňanskej,“ poznamenal s tým, že má na to tri dôvody. Prvý je ten, že by nepovažoval za dobré, keby ministerka spravodlivosti nebola súčasťou vlády. Ďalší dôvod je podľa neho ten, že druhý z kandidátov, o ktorom bude hlasovať parlament, je kandidát, ktorého Dostál navrhol a považuje ho za kvalitného kandidáta. Posledný dôvod je ten, že poslanec súhlasí s tým, čo Lucia Žitňanská hovorí. Dostál si myslí, že členovia rady by nemali byť aktívni politici.

SITA

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.
SITA
Autor: SITA
Tagy