Domáce Spoločnosť Top

Žiť svoj život na sociálnych sieťach je nebezpečné. Ohrozujete tým seba aj svoje deti

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Zdieľanie súkromia na sociálnych sieťach sa stalo bežnou súčasťou každodenného života. Radi sa so známymi ale aj neznámymi podelíme o to, čo nás teší. Chválime sa jedlom, oblečením, či dovolenkami. Do svojho internetového sveta však častokrát zapájame aj svojich najbližších. V súčasnosti je akýmsi novodobým trendom sharenting. Rodičia pridávajú fotografie svojich detí. Napriek tomu, že to berieme ako radosť a potešenie, táto zábavka sa môže zmeniť na nebezpečenstvo. Čo všetko môže hroziť?

 

V súčasnosti si bežný pracovný deň bez sociálnych sietí nevieme už ani predstaviť. Virtuálny svet nás natoľko pohltil, že zabúdame na vlastné súkromie. Často nevieme odhadnúť hranice a to sa nám môže vyplatiť. Svet obletel ďalší veľký boom – rodičia enormne zdieľajú fotky detí. Hovorí sa mu sharenting. Ide o kombináciu anglických slov sharing (zdieľanie) a parenting (rodičovstvo).

Rodičia na sociálnych sieťach začali zdieľať každý krok svojej ratolesti. ,,Vzhľadom na to, že sa nachádzame v dobe digitálnej, je viac než prirodzené, že mnoho ľudí podľahne práve tlaku davovej psychózy a má tendenciu zdieľať s ľuďmi to, čo v minulosti si nechávali skôr pre seba samého. Inými slovami tam dochádza aj k zdeformovaným hraniciam intimity, kedy mnoho jednotlivcov možno častokrát zdieľa aj to, čo má určité parametre intimity bez dostatočnej reflexie svojho samotného správania,‘‘ povedal pre Glob.sk psychológ KPŠP PF UKF Robert Krause. Na druhej strane dodáva, že ak rodičia zdieľajú informácie, ktoré nemajú možnosť ohroziť dieťa, ,,tak si nemyslím, že by sme to mali brať až tak príliš prísne a polarizovať ľudí na to, že to sú dobrí rodičia, to sú zlí rodičia‘‘.

 

Rodičia neustále zdieľajú fotografie svojich detí. Zdroj: pixabay

Pozor na intimitu

Pridávanie detských fotografií väčšinou vzbudzuje príjemné pocity. Tie nás motivujú k tomu, aby sme zdieľali svoj život s druhými ľuďmi. Sociálne siete nás podnecujú aj k tomu, že ak vidíme niekoho, kto s nami zdieľa jeho osobný príbeh, chceme mu to akoby vrátiť. ,,Tým môžeme aj pod tlakom davovej psychózy začať so zdieľaním vlastného súkromia a to len v dôsledku neukontrolovanej frustračnej túžby po vrátení získaného,‘‘ konštatuje psychológ Krause.

Pokiaľ rodičia zdieľajú fotky detí, ako s nimi trávia čas, ako sa hrajú, môžu byť aj inšpiráciou pre druhých ľudí. Ale v návale emócií často pridajú fotografie, ktoré sú veľmi intímne. Napríklad fotky z kúpania, alebo fotografie, na ktorých sú jasne viditeľné erotogénne zóny. A to už môže byť problém.

Polícia dokonca zdôrazňuje, že rizikovou nie je sociálna sieť, ale správanie ľudí v digitálnom prostredí. Preto varuje a upozorňuje na dodržiavanie pravidiel bezpečnosti pri používaní sociálnych sietí. ,,Dobrovoľné zverejňovanie akýchkoľvek informácií o svojej osobe, alebo rodinných príslušníkoch nepatrí medzi bezpečné konanie. Rodič by mal byť ten, kto dokáže posúdiť nebezpečnosť konania a možné hrozby, ktoré zo zverejňovania informácií o deťoch vyplývajú a preto by sa takého konania mal nielenže vyvarovať, ale poučiť o možnom zneužití takto zverejnených informácií aj svoje deti,‘‘ uviedla pre Glob.sk hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

 

Fotkám z kúpania by sme sa mali radšej vyvarovať. Zdroj: pixabay.com

Únosy detí

Ak sa chce rodič pochváliť dieťaťom na sociálnej sieti, je dôležité si uvedomiť hranicu. Pretože všetko, čo pridáme, sa automaticky dostáva k širokému publiku. Dokonca sa na sieťach objavili varovné statusy, ktoré zdieľali samotní rodičia. V jednom statuse sa píše o tom, ako si rodičia fotia deti na miestach, ktoré prezrádzajú ich súkromie. Tiež uvádza, ako je bežným trendom pridávať si cudzích ľudí medzi priateľov. To môže mať často až fatálne následky. ,,Neviete si ani len predstaviť, koľko ľudí na svete je ochotných ublížiť vášmu dieťaťu. Každý deň sú unesené tisícky detí. Prestaňte si pridávať neznámych ľudí na Facebook a ukazovať na ňom všetky detaily vášho života,‘‘ píše sa v statuse, ktorí zdieľalo už niekoľko tisíc ľudí.

Status, ktorý upozorňuje rodičov.

Profily malých detí

Prípady unesených detí aj v súvislosti s digitálnym prostredím zaznamenala aj polícia. Keďže ide o veľmi citlivé prípady, konkrétne informácie nám poskytnúť nechceli. ,,Vo všeobecnosti však platí, že páchatelia trestnej činnosti využívajú všetky dostupné  možnosti a prostriedky, ktoré im v súčasnosti neustále sa zvyšujúca miera informatizácie spoločnosti poskytuje (neustále sa zvyšujúca miera využívania počítačov, mobilných telefónov a iných elektronických zariadení v bežnom každodennom živote),‘‘ doplnila Baloghová.

Pri sharentingu ale nemusí ísť iba o takéto extrémne prípady. Je podstatné si uvedomiť aj vek dieťaťa. Ak dieťa chodí do školy, je dobré, ak sa ho rodič spýta, či môže danú fotku uverejniť. Niekedy totiž deťom prekáža, ak sa na verejnosti objavia fotografie, ktoré by mali zostať v rodinnom albume. K fotografiám sa dostanú spolužiaci a dieťa sa tak môže stať terčom posmechu. Mnohí rodičia vytvárajú aj profily svojich malých detí, kde ich pridávajú s ich prvým jedlom, zdieľajú ich prvé kroky. Ak ale dieťa vyrastie, s takýmto profilom nemusí byť stotožnené. Je preto dôležité myslieť na svoje deti a ich budúcnosť. V tomto prípade platí čím menej, tým lepšie.

 

Galéria
Rodičia vytvárajú detské profily. Zdroj: pixabay
Sociálne siete prajú únoscom. Zdroj: pixabay.com
Rodičia na sociálnych sieťach zdieľajú aj prvé kroky dieťaťa. Zdroj: pixabay.com
Pri zdieľaní fotiek detí by mali byť rodičia opatrní. Zdroj: pixabay.com
Rodičia často zdieľajú intímne fotografie.Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next