Regióny Žilina

Žilina investuje do rozvoja mestskej polície vyše milión eur

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

ŽILINA – Mestské zastupiteľstvo v Žiline schválilo koncepciu rozvoja mestskej polície (MP) na rok 2019 – 2022, do projektu plánujú zatiaľ investovať 1 255 650 eur. Projekt má tri prioritné oblasti – oblasť personálneho a organizačno-taktického zabezpečenia, ekonomického zabezpečenia a oblasť materiálno-technického zabezpečenia útvaru.

 

K aktuálnemu stavu 67 mestských policajtov pribudne ďalších 20, a to počas štyroch rokov po päť príslušníkov. Noví mestskí policajti absolvujú výcvik a školenie a rozšírený kurz prvej pomoci. Celkové náklady na 20 nových miest budú 1 160 250 eur. K súčasným vysunutým pracoviskám žilinskej mestskej polície v mestských častiach Solinky a Hájik pribudne ďalšie, na sídlisku Hliny.

V rámci materiálno-technického zabezpečenia mestskej polície plánuje mesto kúpiť 10 rádiostaníc, 20 mobilov, 10 nepriestrelných viest a 10 nových zbraní. Počítajú tiež s výmenou služobných áut. Mesto chce investovať aj do rekonštrukcie budovy MP na ulici Hollého za 95 400 eur. Žilina plánuje zriadiť aj jednotné koordinačné stredisko, ktoré by bolo prepojené na štátnu políciu, hasičov, záchrannú službu a mestskú políciu.

Mesto Žilina prišlo aj s novinkou v oblasti technológií. Okrem modernizácie internetovej stránky mestskej polície vyvíjajú aplikáciu „MP Asistent“ a Čo robiť ak?“. Mobilná aplikácia MP Asistent má poradiť občanom, ako postupovať v rôznych rizikových situáciách. Aplikácia „Čo robiť ak?“ je obsahovo aj graficky prispôsobená na pomoc deťom.