Zahraničné

Židovskí lídri odmietli nespravodlivý obraz o Poliakoch. Sú pohoršení slovami izraelského premiéra

Jisrael Kac a Benjamin Netanyahu - Zdroj: TASR/Ronen Zvulun/Pool Photo via AP, File

VARŠAVA – Židovskí lídri v Poľsku v pondelok vyhlásili, že sú pohoršení slovami úradujúceho izraelského ministra zahraničných vecí Jisraela Kaca, že Poliaci “nasávali antisemitizmus s materským mliekom”. Informovala o tom agentúra AP.

Židovskí lídri vydali vyhlásenie v znení, že obviňovanie všetkých Poliakov z antisemitizmu je znevažovaním tisícov Poliakov, ktorým vzdáva poctu izraelský pamätník holokaustu Jad va-šem v Jeruzaleme za to, že počas holokaustu pomáhali Židom a zachraňovali ich životy. Nedeľňajší výrok izraelského ministra Kaca vyústil do zrušenia summitu Vyšehradskej štvorky (V4) v Jeruzaleme, ktorý sa mal konať v pondelok a v utorok. Slovensko mal na stretnutí zastupovať premiér Peter Pellegrini.

Kac v nedeľu citoval bývalého izraelského premiéra Jicchaka Šamira, keď obvinil všetkých Poliakov, že majú sklony k antisemitizmu.
Poľský hlavný rabín Michael Schudrich a šéfka poľského Zväzu židovských náboženských obcí Monika Krawczyková uviedli, že Šamirove slová “neboli spravodlivé už vtedy, keď ich prvýkrát, v roku 1989, povedal”. Obaja dodali, že slová, ktoré Kac zopakoval, “sú dokonca ešte nespravodlivejšie dnes, o 30 rokov neskôr, keď sa na oboch stranách toho toľko urobilo pre vzájomné porozumenie našej neľahkej a veľmi zložitej, ale spoločnej histórie”.