Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Žiadne hromadné podujatia a povinnosť mať rúška aj vonku. Situácia na Slovensku je vážna

Zdroj: traverseticker.com

BRATISLAVA – Súčasná epidemiologická situácia si podľa premiéra Igora Matoviča žiada nové prísne pravidlá. Pandemická komisia a konzílium epidemiológov minulý týždeň schválili viacero zmien, ktoré sa majú týkať hraníc, nosenia rúšok na školách, ale aj hromadných podujatí. O nich dnes rozhoduje Ústredný krízový štáb.

 

Rokovanie Ústredného krízového štábu trvá už niekoľko hodín a stále nie je na konci. Hlavný hygienik Ján Mikas a premiér Igor Matovič však médiám priblížili body, o ktorých doteraz stihli rozhodnúť. Mikas avizoval, že hromadné podujatia budú zakázané s výnimkou sobášu, pohrebu a krstu. Na červenom zozname sú po novom aj omše, či firemné a súkromné podujatia. K tomu prislúchajúce oslavy či posedenia však budú zakázané. Čo sa týka rodinných osláv, tie zakázať nevedia, ale odporúčajú ich zrušiť. Platiť budú aj výnimky. Podujatie sa bude môcť organizovať v prípade, ak všetci jeho účastníci budú mať negatívny test na koronavírus nie starší ako 12 hodín. Zatiaľ nie je presne definované, či športové podujatia sa budú konať bez divákov, alebo budú úplne zrušené. Čo sa týka kultúrnych podujatí a jej predstaviteľov, ministerka Natália Milanová má “zelenú” na začatie rokovania o ich odškodnení.

Hovorilo sa tiež o našich dvoch susedoch – Rakúsku a Maďarsku. Obe krajiny mali pôvodne byť zaradené medzi rizikové, avšak nakoľko sa situácia u nás výrazne zhoršila a máme porovnateľné problémy, ako ony, nebolo by to podľa Mikasa “korektné ani efektívne.” Zmena teda nateraz nenastane.

Ministerka kultúry Natália Milanová. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Premiér následne dodal, že opatrenia sa dotknú aj prevádzok verejného stravovania či obchodov. Prevádzky verejného stravovania budú môcť byť otvorené od 6. hodiny iba do 22. hodiny, rozvoz jedál a predaj jedla cez okienko bude môcť fungovať neobmedzene. Prevádzky, kde sa stojí, musia byť zatvorené. Čo sa týka obchodov, tie musia vyčleniť 10 metrov štvorcových na jedného zákazníka, pri vstupe má stáť človek, ktorý bude kontrolovať nosenie rúšok a aplikovať dezinfekciu na ruky. O sanitárnom dni, či vyčlenení otváracích hodín, sa zatiaľ nehovorilo.

Situácia je mimoriadne vážna

Zmeny nastanú aj v prípade nosenia rúšok. Od 1. októbra budú povinné aj v exteriéri, pokiaľ bude vzdialenosť medzi ľuďmi nežijúcimi v spoločnej domácnosti viac ako dva metre. Rúška sa budú musieť nosiť v interiéri, pri športových aktivitách vnútri (ako napríklad fitness centrá) je ich nosenie dôrazne odporúčané. Školáci na druhom stupni základných škôl, či na stredných školách budú musieť naďalej povinne nosiť rúška na hodinách. Žiakov nižších ročníkov sa povinnosť nosenia rúšok vzťahuje iba na spoločné priestory, teda na chodby.

V stredu má okrem toho vláda hovoriť o vyhlásení núdzového stavu. Podľa Matoviča “nie sú v našich rukách najbližšie dva týždne”, pričom sa ich veľmi obáva. “V prípade, ak sa nám nepodarí krivku nových prípadov zraziť, alebo ju stabilizovať, siahneme po opatreniach z prvej vlny, budú sa zatvárať firmy, podniky, a to určite nechceme zažiť,” avizoval predseda vlády. Premiér na záver opätovne zdôraznil, že situácia je mimoriadne vážna.

Mohlo by vás zaujímať