Politika Spoločnosť Top Zahraničné

Žena považovaná za Putinovu dcéru prvýkrát v televízii. Hneď sa vyrojili špekulácie

Údajná Putinova dcéra sa objavila prvýkrát v televízii. (screenshot YouTUube)

BRATISLAVA/MOSKVA – V jednom z najobľúbenejších programov Vesti sa ukázala žena, ktorú mnohé ruské médiá považujú za dcéru prezidenta Vladimíra Putina. Ide o Katerinu Tichonovu. Ruský internet sa teraz zaoberá špekuláciami, prečo k tomu došlo.

 

Samotné vystúpenie nebolo ničím veľmi zaujímavé, pretože sa Tichonovej nepýtali na Putina. Zaujímavé však bolo to, že sa objavila v hlavnom vysielacom čase o 20:00. Niektorí komentátori sa preto dokonca domnievajú, že Putin z nej chce mať svoju nástupkyňu. Jeho posledné funkčné obdobie totiž končí v roku 2024. V tom čase bude mať Tichonova 38 rokov, čo je dosť na prípadnú kandidatúru.

Aby sme pochopili celý rozruch okolo mladej ženy, musíme si pripomenúť, že Putin sa k svojmu súkromiu vyjadruje len zriedkavo. Na oficiálnej stránke, kde sa predstavuje ako prezident, sú jeho dve dcéry spomenuté len raz. Katerina, druhorodená, sa narodila v Drážďanoch a pomenovali ju podľa starej mamy Putinovej manželky. Zverejnené údaje hovoria, že babička sa volá Jekaterina Tichonova Skrebneva. Jediná oficiálna fotografia Putinovej dcéry pochádza z čias, keď chodila na základnú školu. Dlhé roky sa ruské médiá nezaoberali rodinou šéfa Kremľa.

Strach položiť otázku

Médiá ako renomovaný ruský hospodársky denník “RBK” a britská agentúra Reuters už dávno informovali, že istá Katerina Tichonova je Putinovou dcérou, keď v roku 2015 prekvapivo poskytla dlhý rozhovor. Korešpondent ruskej spravodajskej agentúry Interfax sa jej opýtal na jej činnosť v službách ruskej Moskovskej štátnej univerzity.

Iba jednu otázku sa jej neodvážil položiť: Či je Tichonova dcérou Putina alebo nie. Neskôr sa objavila správa, že dnes 32-ročná žena súhlasila s rozhovorom iba s podmienkou, že jej budú klásť otázky len k jej profesionálnej činnosti.  Okrem otázok na súkromie tiež zakázala, aby ju fotili.

Bude nástupkyňou Putina?

Diváci našli istú podobnosť medzi Tichonovou a Putinom. Všimli si jej podlhovastú tvár a výrazný nos. Pokiaľ ide o obsah, Tichonovej vystúpenie bolo asi tak “zaujímavé” ako rozhovor pre Interfax spred troch rokov. 

Prezident Putin ale tiež nie je nejaký brilantný rečník. Keď si pozriete jeho prejavy z dávnejšieho obdobia, neuvidíte žiadnu charizmatickú osobnosť. Skôr uvdíte niekoho, kto používa len nudné byrokratické frázy. Kto chce, aj v tomto uvidí podobnosť medzi otcom a údajnou dcérou. 

Či je na dohadoch, že by mohla byť Tichonova nástupkyňou Putina v prezidentskom úrade, čosi pravdy, je ťažké povedať. Politicky aktívna doteraz nebola, ale to by nemuselo byť prekážkou. Otázne ale je, či Putin chce odstúpiť. Už roky sa špekuluje o tom, že je z úradu už unavený, alebo že ho chcú zosadiť tajné mocenské kruhy.