Domáce Top

Zelník pobúril zdravotné sestry, tie mu posielajú drsný odkaz

Zdroj: TASR / Branislav Račko

BRATISLAVA – Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník sa snaží oslabiť postavenie sestier. Pre agentúru SITA to uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. Reagovala tak na návrh, ktorý presadil na utorkovom parlamentnom výbore pre zdravotníctvo. Vyplýva z neho, že v ambulanciách lekárov by mohli namiesto zdravotných sestier pracovať aj praktické sestry, čiže doterajší zdravotnícki asistenti. Zelník svoj návrh pripojil k návrhu novely zákona o omamných látkach, o ktorom budú poslanci rokovať na aktuálnej schôdzi.

“Kým Ministerstvo zdravotníctva SR a SKSaPA hovoria o nedostatku sestier, poslanec Zelník nenavrhol zo svojho postu žiadne riešenie tejto krízovej situácie. Naopak sa snaží praktickou sestrou s nižším stupňom vzdelania oslabiť postavenie sestier v systéme, pričom renomované medzinárodne výskumy aj prax dokazujú, že vyššie vzdelanie sestier znižuje úmrtnosť pacientov, “ uviedla Lazorová. Programové vyhlásenie vlády a stratégie zdravotníckych systémov v Európe pritom podľa nej smerujú k posilneniu postavenia sestier vzhľadom na starnutie obyvateľstva.

Lazorová pripomenula, že návrhu nepredchádzala diskusia so zainteresovanými, hoci išlo o závažnú legislatívnu zmenu a zákonodarca pritom obišiel štandardný legislatívny proces. Odborníci sa tak k problematike nemohli vyjadriť. Tento postup tak podľa prezidentky komory odporuje aj demokratickým princípom spravovania štátu.

“Spôsob, s akým sa pri presadzovaní zmien zákonov v poslednom období stretávame zo strany niektorých poslancov (prevažne lekárov) zdravotníckeho výboru NR SR, jasne dokazuje, že politici sa boja konfrontovať s argumentmi odbornej verejnosti, čím povyšujú vlastný záujem nad záujem verejný,” dodala Lazorová.

*Aktualizované 14:28

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po stredajšom rokovaní vlády uviedla, že s kompetenciami, ktoré má praktická sestra, môže pracovať v ambulancii všeobecného lekára. Štyri roky štúdia sú podľa nej dostačujúce. Lekár môže zamestnať praktickú sestru na určité kompetencie a sestru na iné kompetencie. Pacienti tak nemusia toľko čakať a zrýchli sa priepustnosť ambulancií, vysvetlila dôvod zmeny Kalavská. Podľa ministerky len hľadali spôsob ako odbremeniť sestry.

Galéria
Predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník informoval o neschválení rozpočtu. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Štefan Zelník sa snaží oslabiť postavenie sestier, tvrdí prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next