Zahraničné

Zelenskyj vymenoval nového šéfa Služby zahraničnej rozviedky Ukrajiny

Volodymyr Zelenskyj - Zdroj: TASR/Ukrainian Presidential Press Office via AP

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval v utorok do funkcie šéfa Služby zahraničnej rozviedky Ukrajiny (SZRU) Vladyslava Bucharjeva. S odvolaním sa zástupcu šéfa prezidentskej administratívy Ruslana Riabošapku o tom informovala agentúra Ukrinform.

Bucharjev sa narodil 14. marca 1969 v meste Lebedyn v Sumskej oblasti. Je poslancom parlamentu, bývalým prvým zástupcom riaditeľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a exvedúcim hlavného oddelenia pre boj proti korupcii a organizovanému zločinu v rámci centrálneho riaditeľstva SBU.

Zelenskyj zároveň dekrétom odvolal dočasného šéfa SZRU Andrija Aljeksjejenka, ktorý funkciu zastával od marca 2019. Dovtedy, od septembra 2017, bol šéfom SZRU Jehor Božok. Vymenoval ho vtedajší prezident Petro Porošenko. Ihora Razinkova, ktorý dočasne rozviedku viedol, zároveň zbavil tejto funkcie. Razinkov viedol SZRU od roku 2016, keď Porošenko odvolal z jej čela Viktora Hvozďa. SZRU uvádza, že je nezávislým štátnym orgánom, ktorý vykonáva spravodajskú činnosť v politickej, ekonomickej, vojensko-technickej, vedecko-technickej, informačnej a ekologickej oblasti.