Politika Zahraničné

Zelenskyj prichádza s výzvou. Žiada o vytvorenie koncepcií pre návrat separatistických regiónov

Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu na vytvorenie koncepcie prechodného právneho systému, ktorý by pomohol bojovať s dôsledkami konfliktu v Donbase, ako aj stratégiu “deokupácie Krymu a východu Ukrajiny”. Informovala o tom agentúra Interfax.

“(Stratégia) musí obsahovať opatrenia na náhradu škôd obetiam vojny, na odsúdenie osôb, ktoré sa dopustili ťažkých zločinov, a identifikáciu krokov, ktoré privedú k vyjasneniu skutočnosti o chode konfliktu,” uviedol Zelenskyj na zasadnutí komisie pre otázky justičnej reformy na margo právnych aspektov reintegrácie separatistických regiónov Ukrajiny.

Ako uviedlo tlačové oddelenie kancelárie ukrajinského prezidenta, Zelenskyj tiež považuje za nevyhnutné rozpracovať stratégiu “deokupácie dočasne okupovaných území Krymu a východu Ukrajiny, ich návratu pod kontrolu Ukrajiny a renitegrácie (miestneho) obyvateľstva”.

 Zelenskyj urobil toto vyhlásenie len deň po tom, ako trojstranná kontaktná skupina pre urovnanie konfliktu v Donbase podporila v utorok plán, ktorého súčasťou je okrem iného aj udelenie osobitného štatútu proruskými separatistami kontrolovaným regiónom na východe Ukrajiny. Členmi trojstrannej kontaktnej skupiny sú Rusko, Ukrajina a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).