Bratislava Regióny

Združenie občianskej sebaobrany považuje petíciu o Cultuse za manipulatívnu

BRATISLAVA/RUŽINOV – Žiadosť o pravdivé informovanie občanov o presune sumy 250-tisíc eur z rozpočtu ružinovskej organizácie Cultus na sociálne veci predniesla na mimoriadnom miestnom zastupiteľstve predsedníčka Združenia občianskej sebaobrany Jana Miklovičová. Petíciu za „záchranu kultúry v Ružinove“ považuje za nepravdivú a zavádzajúcu, pretože 750 tisíc eur, ktoré v ružinovskom rozpočte zostali na kultúrne aktivity, by mali byť podľa nej postačujúce.

Združene kritizuje, že petíciu za zachovanie rozpočtu Cultusu iniciovali dve osoby, pričom jedna z nich je konateľom firmy, ktorá má s Cultusom obchodný vzťah a sídli v jeho priestoroch a druhá nie je Ružinovčanka. „Na podpisovanie petície vyzývali osobne vyššie menovaní napríklad cvičenky jogy v DK Cultus. Navyše sa podpisy zbierajú v obecnom priestore, čo asi nie je právne v poriadku,“ zdôraznila Miklovičová.

Miklovičová v mene združenia upozornila na viaceré prešľapy v hospodárení Cultusu, ktoré v minulosti už dvakrát viedli k odvolávaniu riaditeľky tejto organizácie, Andrey Kozákovej, z jej postu. Starosta Dušan Pekár sa jej však vždy zastal a ani jedno uznesenie o jej odvolaní nevykonal. „Ak by tí, ktorí sa podpisujú pod petíciu  so zavádzajúcim  textom za  záchranu kultúry v Ružinove vedeli, že v hospodárení DK  Cultus sa zistilo 32 pochybení  zákona, že kontrolór upozornil na nehospodárne nakladanie s verejnými peniazmi,  asi by ju nepodpisovali. Po defraudácii obecných peňazí v Ružinovskom športovom klube a problémoch v hospodárení  v Ružinovskom podniku verejno-prospešných služieb v predchádzajúcich rokoch, začíname byť na informácie tohto druhu alergickí,“ zdôraznila Miklovičová.

Miklovičová skritizovala, že s petíciu využíva starosta Pekár na osobnú kampaň. „Niekoľko cvičeniek jogy má obavy, že nebude môcť cvičiť zdarma. Ako ma informovali, navštívil ich pán starosta a aj s pani riaditeľkou Cultusu vo veci petície.“

Slovnú prestrelku medzi starostom a niektorými poslancami ružinovského zastupiteľstva vyvolal aj fakt, že pred dvoma týždňami začal Cultus z rozhodnutia jeho riaditeľky spoplatňovať niektoré aktivity pre seniorov, ktoré boli doteraz bezplatné. Kriticky sa k tomu postavilo niekoľko poslancov a poslankýň, najmä Anna Reinerová a Tatiana Tomášková.

FOTO:  Jana Miklovičová