Prievidza Regióny Trnava

Zdieľané bicykle budú môcť záujemcovia využiť v Prievidzi aj tento rok

Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj

PRIEVIDZA – Služba zdieľaných bicyklov na krátke trasy Zelený bicykel bude v Prievidzi a Bojniciach k dispozícii aj v tomto roku. Prievidzská samospráva pre obyvateľov mesta a jeho návštevníkov na účel alternatívnej ekologickej formy dopravy objednala prevádzkovanie služby verejných zdieľaných bicyklov za celkovú odplatu 15.000 eur.

 

“Mesto počítalo v schválenom rozpočte na rok 2019 s podporou služby v rovnakej výške ako minulý rok, teda vo výške 7000 eur. Prevádzkovateľ na základe skúseností z predchádzajúcich sezón inicioval rokovania s vedením mesta, pretože očakával, že by pri takejto výške podpory prevádzka bola stratová,” informoval hovorca mesta Michal Ďureje.

Napokon sa po vzájomných rokovaniach podarilo nájsť riešenie, ktorým je objednanie prevádzky služby za dohodnutú vyššiu odplatu. Navýšenie podpory na 15.000 eur pre Zelený bicykel schválili v rámci prvej zmeny programového rozpočtu mestskí poslanci na svojom májovom rokovaní.

Mesto si zabezpečovanie prevádzky služby Zelený bicykel objednalo na obdobie od 18. mája do 14. októbra, teda spolu na 150 dní. “Snažili sme sa, aby projekt v meste ostal, pretože vnímame jeho prínos, aj veľmi pozitívne vnímanie, ktoré presahuje hranice mesta. Dá sa povedať, že bez podpory mesta by nebola jeho prevádzka ďalej možná,” ozrejmila primátorka Katarína Macháčková.

Osvetové aktivity

Samospráva sa chce teraz podľa nej zamerať na propagáciu služby zdieľaných bicyklov, a pomôcť tomu, aby bola viac využívaná. “So spoločnosťou 2brothers plánujeme spolupracovať na osvetových a  propagačných aktivitách, ktorými budeme propagovať alternatívne formy mobility a cyklistiku v meste. Dohodli sme sa tiež na poskytovaní štatistických a prevádzkových informácií, na základe ktorých sa budeme snažiť zavádzať vylepšenia,” dodala.

Projekt zdieľaných bicyklov spustili v Prievidzi bratia Mirety a Jaroslav Dianovci v júli 2016, tento rok tak bude fungovať už štvrtú sezónu. Záujemcovia majú aktuálne k dispozícii 66 bicyklov na 26 stojanoch v Prievidzi a Bojniciach.