Domáce Ekonomika GPlus Spoločnosť Domáca Top

Zbaviť sa nepríjemného zápachu z domáceho odpadu je jednoduché. Odborníčka radí, ako na to

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Dodržiavať hygienické opatrenia aj pri vyhadzovaní odpadu? Niekomu sa to môže zdať ako absurdný nápad, avšak po novom budú musieť samosprávy myslieť aj na to. Odborníci sa pritom netaja náročnosťou tohto procesu. Jedným dychom ale dodávajú, že splniť hygienické štandardy nie je nereálne a hovoria o jednoduchých krokoch, ktoré vedú k ochrane obyvateľstva.

 

Zákon o odpadoch ukladá od nového roka povinnosť niektorým samosprávam zaviesť zber a triedenie kuchynského odpadu. Výnimka bola pritom udelená Bratislave, Košiciam a samosprávam, ktorých obyvatelia kompostujú v kompostovacích zásobníkoch.

Hygienické opatrenia neobišli ani tento sektor. Štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) preukázali, že až 80 percent chorôb sa šíri prostredníctvom kontaktu. Pri zbere a triedené odpadu je kontakt nevyhnutný a špina či zápach sú akýmisi sprievodnými javmi. Samospráva, zabezpečujúca zber odpadu, by práve v tomto čase mala dbať na ochranu svojich občanov a zabezpečiť čo najmenej rizikovú likvidáciu smetí. „S triedením a zberom kuchynského odpadu sú často spojené obavy zo zápachu, výluhov, či iných negatívnych prejavov. Je pravda, že bioodpad môže zapáchať, hniť a lákať škodcov. Je to však len vtedy, ak je zbieraný nesprávnym spôsobom,“ vysvetlila odborníčka na komunálny odpad Martina Gaislová.

 

80 percent chorôb sa šíri prostredníctvom kontaktu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Aj nádoba na odpad má význam

Zaviesť správny zber odpadu sa skladá len z dvoch krokov. Prvým je výber pohodlného a zároveň účinného systému zberu. Druhým je vhodné miesto, kde sa bioodpad zmení na zdroj. Domácnosti by tiež mali byť vybavené takými nádobami, ktoré spĺňajú hygienické štandardy a vieme do nich vyhodiť zvyšky jedál či neskonzumovaných potravín. Ideálne koše na kuchynský odpad sú také, ktoré sú ošetrené antibakteriálnou úpravou. „Je to z dôvodu, že práve rukoväte košov používatelia najčastejšie chytajú a najviac sa na nich vyskytujú rôzne baktérie, či vírusy“ ozrejmila odborníčka Gaislová.

Nádoby na odpad, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti majú hneď niekoľko výhod. Špeciálne ošetrenie znižuje zápach a znečistenie košov. Pri čistení nie je potrebné používať agresívne chemické prostriedky. Počas výroby sa totiž používa patentovaná prísada, ktorá sa primiešava do granulátu, z ktorého sú nádoby vyrobené. „Tá zabraňuje prežitiu a rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov na povrchu. Patentovaná ochrana zabezpečuje elimináciu až 99,9 percenta baktérií E-Coli, listérie a MRSA,“ vysvetlila odborníčka na komunálny odpad.

Aj nádoby na odpad môžu byť vyrobené z antibakteriálneho materiálu. Zdroj: menejodpadu.sk

Vyhadzuj s rozumom

Kuchynský odpad sa radí medzi špecifický druh smetí. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú samosprávam častejší vývoz biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu a to aspoň jedenkrát do týždňa. Údaje organizácie zaoberajúcej sa výskumom v oblasti triedenia biologicky rozložiteľných odpadov ukazujú, že účinnosť oddeleného triedenia je až o polovicu vyššia ako pri spoločnom zbere kuchynského a záhradného bioodpadu. „Aj keď môžu mať obce a mestá vyššie náklady na zvýšenú frekvenciu vývozu takto oddeleného zberu, náklady sa im vrátia v podobne nižších poplatkov za skládkovanie. Menej zaplatia aj za zhodnotenie odpadu, pretože zelený odpad nemusí byť hygienizovaný, kým kuchynský áno. Ak samosprávy zbierajú oba druhy spolu, musia ich spoločne hygienizovať a tak zaplatia viac,“ uzavrela Martina Gaislová.

 

Kuchynský odpad sa radí medzi špecifický druh smetí. Zdroj: menejodpadu.sk

Mohlo by vás zaujímať: