Politika Top Zahraničné

Závažné obvinenie talianskej Ligy Severu. Mala rokovať o špinavom obchode s Putinom

Na fotografii šéf Ligy Severu a minister vnútra Matteo Salvini. (SITA/AP)

RÍM/BRATISLAVA – Voľby do Európskeho parlamentu sa nezadržateľne blížia. Rada Európskej únie stanovila ich termín na 23.-26. mája. Na hlasovanie sa pripravuje aj Taliansko. A práve odtiaľ prišla šokujúca informácia týkajúca sa strany Liga Severu, ktorá v europarlamente patrí do skupiny Európa slobody a demokracie.

Populistická strana Liga Severu mala podľa nedávnych informácií “L’Espresso” pracovať na špinavej dohode s ruskou vládou. Cieľom bolo získať ruské financie pre kampaň pred voľbami do europarlamentu.

Denník píše o dohode, o ktorej v Moskve rokoval Gianluca Savoini – blízky spolupracovník a bývalý hovorca šéfa Ligy Severu a ministra vnútra Mattea Salviniho.

Dohoda mala zahŕňať predaj ruskej nafty v hodnote tri milióny eur jednej súkromnej talianskej firme. Ako protihodnotu mala Liga Severu získať od Ruska na predvolebný boj finančnú čiastku v podobnej výške.

Blízky spolupracovník šéfa Ligy Severu Salviniho mal s Putinovou vládou rokovať o peniazoch na financovanie predvolebnej kampane. (SITA/AP)

Savoini bol niekoľkokrát v Rusku a šéfa Ligy Salviniho tam aj doprevádzal počas oficiálnych návštev. Rokovania o obchode sa začali v júli minulého roka a 18. októbra boli v moskovskom hoteli Metropol konkretizované jeho podmienky.

Na tomto stretnutí mal Savoini podľa denníka hovoriť s ruskými vyjednávačmi o tom, že ruské peniaze budú prúdiť do Ligy Severu. “L’Espresso” píše, že nie je jasné, či bol obchod naozaj uzavretý a uskutočnený. To, že sa rokovalo, však potvrdzuje mailová komunikácia, cesty do Ruska a niekoľko stretnutí.

Denník dokonca zverejnil fotku, na ktorej je vidieť Savoiniho v sále moskovského hotela Metropol. Za stolom sedia ďalší muži. Fotka má zachytávať rokovanie o naftovej dohode.