Domáce Politika Top

Záujem o post sudcu Ústavného súdu je mizerný. Kľúčové budú posledné hodiny

Ústavnoprávny výbor čaká opäť vypočúvanie kandidátov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – História sa opakuje. Návrhy kandidátov na ústavných sudcov je možné podať už len do zajtra. Ústavnoprávny výbor však zatiaľ zaznamenal len malý záujem. Vyzerá to tak, že návrhy budú opäť doručené až na poslednú chvíľu. Isté to však nie je. Obavy už vyjadril aj prezident Andrej Kiska. Ten viní vládnu väčšinu z toho, že pri poslednej voľbe predviedla nezodpovedné divadlo. Podobne kriticky sa vyjadrujú aj mnohí navrhovatelia.

 

Ústavnoprávny výbor doteraz prijal dvanásť návrhov kandidátov na ústavných sudcov. Títo kandidáti sa o post na Ústavnom súde uchádzali aj v prvej voľbe. Do piatka bolo známych šesť mien: Zuzana Pitoňáková, Ladislav Duditš, Peter Molnár, Robert Šorl, Martin Vernarský a Daniela Švecová. Dnes medzi uchádzačov pribudli Ľuboš Szigeti, Marek Tomašovič, Michal Truban, Libor Duľa, Radovan Hrádek a Miloš Maďar.

Pitoňákovú navrhol opätovne poslanec strany Most-Híd Eduard Adamčík. Duditša, Molnára a Vernarského do novej voľby navrhla Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, trnavská právnická fakulta poslala návrh na Šorla a Švecovú.

V prípade prvej voľby bolo do podateľne Národnej rady dokopy doručených až 40 návrhov kandidátov.

Na poslednú chvíľu

Slovenská komora exekútorov (SKE) už doručila návrhy výboru a opätovne navrhla štyroch kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Jej nominantmi sú Ladislav Duditš, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti a Marek Tomašovič. „Napriek tomu, že prvá voľba v parlamente nepriniesla zvolenie ani jedného kandidáta, Slovenská komora exekútorov považuje za mimoriadne dôležité mať čím skôr Ústavný súd funkčný. Naši štyria opätovne nominovaní uchádzači dosiahli v prvej voľbe nádejné výsledky, ktoré sa pri širšej politickej dohode môžu pretaviť do úspešného výsledku. Považujeme ich za profesionálne skúsených, odborne zdatných a morálne spôsobilých na túto mimoriadne dôležitú funkciu,“ uviedol prezident SKE Miroslav Paller.

Najväčší nápor v doručovaní návrhov sa očakáva ku koncu lehoty. Svoje návrhy v termíne doručí výboru aj Slovenská advokátska komora (SAK). Konkrétne mená však zatiaľ medializovať nechceli. ,,Už do prvej voľby sme navrhli osobnosti práva, ktoré aj v rámci verejného vypočutia preukázali svoje osobnostné a profesionálne kvality. Z toho dôvodu budeme prednostne navrhovať aj do druhej voľby tieto osoby, ak ich pravdaže vývoj udalostí okolo prvej voľby neodradil a dajú súhlas na svoju následnú kandidatúru,‘‘ napísala pre Glob.sk hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

Návrhy kandidátov na sudcov Ústavného súdu zrejme doručí aj Súdna rada. Hovorkyňa kancelárie Súdnej rady Veronika Müller Glob.sk informovala, že ich predsedníčka Lenka Praženková bude o svojom rozhodnutí oficiálne informovať v utorok. V prvej voľbe boli ich kandidátmi Pavol Malich, Daniela Švecová, Peter Melicher a Monika Jankovská. „Všetci kandidáti spĺňajú zákonom stanovené kritériá. Obzvlášť som sa zameriavala na oblasti, v ktorých sa vo svojej praxi realizovali, ako aj v ktorých aktuálne  pôsobia, a zároveň majú skúsenosti zo súdnej praxe, čo vnímam ako bonus,‘‘ uviedla vtedy Praženková. Je možné, že sa tak na jej zozname objavia znova.

 

Navrhnúť kandidátov by mala aj predsedníčka Súdnej rady Praženková. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Znepokojený Kiska

Udalosti okolo prvej voľby odradili mnohých uchádzačov, ktorí sa do opätovného procesu už zapojiť nechcú. Kandidatúru vylúčili expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico, poslanec strany Most-Híd Peter Kresák, ústavný právnik Ján Drgonec a akademička Martina Jánošíková.

Prezident Andrej Kiska má obavy, že nebude dosť kandidátov na post sudcov Ústavného súdu. ,,Rozumiem, že nezodpovedné divadlo, ktoré vládna väčšina predviedla pri prvej voľbe, môže mnoho serióznych kandidátov odradiť. O to viac však Slovensko potrebuje, aby sa opäť prihlásili kvalitní kandidáti a kandidátky. Rozumiem znechuteniu, rozumiem nedôvere, ktorú priebeh voľby vyvolal. Ale slušní ľudia sa nesmú Slovenska vzdať. Nesmú sa nechať odradiť hrubosťou, nezodpovednosťou, ani nespravodlivosťou,‘‘ povedal Kiska.

 

Kiska vyzval kandidátov, aby sa opätovne uchádzali o post sudcu Ústavného súdu. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Politickí hráči

Dekan právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda si tiež myslí, že viacerí kandidáti sú znechutení zo spolitizovania voľby, a sú odradení uchádzať sa opätovne o tento post. Z politickej frašky však neviní len poslancov, ale aj samotného prezidenta Andreja Kisku. ,,Za spolitizovanie prvej voľby môžeme viniť všetkých politických hráčov, ktorí kreujú sudcov Ústavného súdu, a to koaličných poslancov, opozičných poslancov aj prezidenta SR, pretože sa mali dohodnúť na zmysluplnom a hlavne odbornom, nie politickom výsledku,‘‘ zdôraznil Burda. Dodal, že fakulta v ďalšej voľbe navrhne minimálne šesť kandidátov.

K zatiaľ mizernému počtu kandidátov sa vyjadril aj minister spravodlivosti Gábor Gál. Verí, že ešte v posledný deň na zozname kandidátov pribudnú ďalšie mená. ,,Nechcem sa k tejto téme vyjadrovať ako politik, ale ako minister spravodlivosti, ktorý mesiace pracoval na tom, aby proces voľby prebehol transparentne a na úrovni. Bol by som rád, aby kvalitní uchádzači nevzdali tento dôležitý boj,“ povedal Gál.

 

Gál vyzval uchádzačov o post ústavného sudcu, aby sa nevzdali svojej kandidatúry. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Všetko od začiatku

Vypočúvanie kandidátov pred ústavnoprávnym výborom je naplánované od 21. do 23. marca. Absolvovať ho môžu aj tí uchádzači, ktorí sa do procesu prihlásia opätovne. Samotná voľba kandidátov sa uskutoční na schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 26. marca. Poslanci by mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi. Ten z nich má vymenovať deviatich sudcov na miesta tých, ktorým 16. februára skončilo funkčné obdobie.

Ústavný súd momentálne funguje v provizórnom režime. Na súde zostali iba štyria sudcovia, ktorí následne vytvorili jeden senát, aby súd mohol prijímať aspoň senátne rozhodnutia. Od 1. marca, až do nástupu nových sudcov, ho vedie ako predsedníčka Jana Baricová. Ďalšími sudcami sú Jana Laššáková, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš.

Ako prebiehala prvá neúspešná voľba kandidátov, a ako bude vyzerať nová voľba Glob.sk už informoval.

 

Galéria
Ústavný súd SR . Zdroj: ustavnysud.sk
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Výbor čaká opäť vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Robert Fico. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Ani Kresák nebude kandidovať na tento post. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Do novej voľby je opäť navrhnutá Daniela Švecová. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Michal Truban. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Uchádzačka Zuzana Pitoňáková. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next