Domov » Kategórie » Regióny » Zatváranie podnikov v Starom meste o desiatej sa odkladá

Zatváranie podnikov v Starom meste o desiatej sa odkladá

BRATISLAVA – Starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík nepodpíše schválené všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o otváracích hodinách prevádzok a obchodov v Starom Meste.

Podľa VZN budú totiž prevádzky otvorené do 22:00 s tým, že tie prevádzky, ktoré splnia určité technické opatrenia, budú otvorené cez týždeň do polnoci a cez víkend do jednej hodiny po polnoci. Prevádzky v pivničných priestoroch budú otvorené do 5:00 ráno.

VZN schválili staromestskí poslanci v utorok 20. septembra na zasadnutí miestneho zastupiteľstva. Števčík chápe snahu poslancov chrániť obyvateľov Starého Mesta a ulice, ktoré sú najviac dotknuté hlukom s prevádzok.

Opätovné prerokovanie

„Tento problém však nie je možné riešiť len v rámci kompetencií mestskej časti. Zlyháva tu štátna polícia aj mestská polícia, ktoré nedokážu zabezpečiť v uliciach Starého Mesta verejný poriadok. Mestská časť nemá žiadne represívne zložky, ktorými by sa dokázala postarať o verejný poriadok. Na základe právnej analýzy, ktorú som si nechal vypracovať o tomto VZN, ktoré bolo v utorok 20. septembra staromestskými poslancami schválené, som dospel k názoru, že viaceré ustanovenia tohto nariadenia sú nad rámec kompetencií samosprávy alebo sú v priamom rozpore s niektorými zákonmi. Z tohto dôvodu som sa rozhodol, že VZN nepodpíšem. Ak by VZN vstúpilo do platnosti, mohlo by mestskej časti spôsobiť veľké problémy,“ povedal starosta Števčík.

VZN tak vráti staromestským poslancom na opätovné prerokovanie.

Návrh mal veľa chýb

Podľa poslankyne Sone Svoreňovej je rozhodnutie starostu Radoslava Števčíka zodpovedné, keďže tento návrh VZN mal veľa chýb.

„Menej pozitívne hodnotím to, že prevádzkam sa nebudú udeľovať dlhšie otváracie hodiny ako do 22:00. Preto je potrebné situáciu okamžite riešiť. Chceme požiadať starostu, aby zvolal k tejto téme pracovnú skupinu, kde by zapojil aj zástupcov mesta, zástupcov komisie cestovného ruchu a medzinárodnej spolupráce tak, aby sme mali možnosť včas a vhodne pripomienkovať prípadný nový návrh VZN, ktorý by neobťažoval Staromešťanov, ale ani nezlikvidoval cestovný ruch,“ objasnila Svoreňová.

Tento stav by bol zničujúci

Jeden z prevádzkarov v Starom Meste Branislav Filipovič k stanovisku starostu Števčíka, že nepodpíše schválené VZN o otváracích hodinách prevádzok a obchodov v mestskej časti povedal, že otváracie hodiny prevádzok len do 22:00 nie sú vyhovujúce.

„Tento stav by bol pre nás zničujúci a neviem, ako by sme fungovali v tomto režime. Samozrejme, oceňujeme, že pán starosta VZN nepodpíše, ale k tomuto problému by sme privítali diskusiu,“ dodal Filipovič.

SITA

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.
SITA
Autor: SITA
Tagy