Domáce Ekonomika

Žatva na Slovensku sa presúva do vyššie položených oblastí

Traktor, Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA – Žatva na Slovensku sa presúva do vyššie položených oblastí. V lokalitách s pozberanou úrodou poľnohospodári pripravujú pôdu pod oziminy. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

“Poľnohospodári z bratislavského regiónu (okresy Malacky, Senec, Bratislava, Pezinok) hlásia, že daždivé počasie ovplyvnilo koniec žatvy, čo sa prejavilo zníženou kvalitou pšenice. Po 31. týždni je žatva v bratislavskom regióne ukončená,” priblížila.

So žatvou podľa nej skončili napríklad aj v regióne Senice, Nitry a Galanty. V Galantskom okrese majú pri úrode pšenice a jačmeňa výpadok produkcie oproti minulému roku asi 15 %, hoci v roku 2017 bolo veľmi sucho. “Skoré žatvy nič dobré nepredurčujú, ako sme boli svedkami aj v tomto roku. Suché počasie a prívalové búrky počas žatvy spôsobili, že kvalita obilia iba na približne 50 % vyhovuje na potravinárske a sladovnícke účely,” poznamenala Holéciová.

Informovala zároveň, že v regióne Oravy (okresy Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín) začali pestovatelia so zberom “kanadských” čučoriedok.

V regióne Turiec (okresy Martin, Turčianske Teplice) sa podľa nej žatevné práce pomaly rozbiehali od 27. týždňa. Práce komplikovalo daždivé počasie aj v nasledujúcich týždňoch. V okrese Krupina bolo na záver 30. týždňa zobratých približne 70 % úrody obilnín. V 30. týždni sa po týždňových dažďoch aj na dolnom Spiši naplno rozbehli žatevné práce. Zároveň poľnohospodári kosia aj na trvalých trávnych porastoch.

“Žatva sa v okrese Stará Ľubovňa začala v druhej polovici 30. týždňa. Potom ju často prerušovali búrky. Pri dobrom počasí je predpoklad, že žatva bude ukončená koncom 32. týždňa. V regióne Humenné (okresy Humenné, Medzilaborce, Snina) poľnohospodári v 29. týždni ukončili zber repky a pokračovali v zbere obilnín,” dodala hovorkyňa SPPK.