Domáce Politika Top

Zastavili stíhanie Matoviča vo veci ohovárania Roberta Fica

BRATISLAVA – Okresný súd Bratislava I zastavil trestné stíhanie opozičného poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča (OĽANO) v prípade obvinení z ohovárania predsedu vlády Roberta Fica. Ako ďalej uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, dôvodom je, že skutok nie je trestným činom.

„Po preskúmaní spisového materiálu súd dospel k záveru, že neboli naplnené znaky daného trestného činu, predpokladané Trestným zákonom,” uviedol Adamčiak. Súd pri rozhodovaní podľa hovorcu vychádzal aj z príslušnej judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, stanovujúcej kritériá, z ktorých musel súd vychádzať v tejto trestnej veci pri posúdení trestnosti činu.

Nie je to ešte právoplatné

„Uznesenie zo dňa 23. februára nie je právoplatné, prokurátor a obvinený majú právo podať sťažnosť do troch dní od oznámenia rozhodnutia, v danom prípade od doručenia rozhodnutia,” dodal Adamčiak.

Prokuratúra podala na jeseň minulého roku na poslanca Igora Matoviča obžalobu pre prečin ohovárania. Matovič v júli 2015 vyhlásil, že mu anonymný zdroj oznámil, že premiér Robert Fico má s manželkou v stredoamerickom štáte Belize prostredníctvom schránkovej firmy uložených viac ako 600 miliónov dolárov.

Predseda vlády na následnej tlačovej besede tvrdenia poprel s tým, že poslancove výroky nesú znaky trestného činu ohovárania. Prípadom sa začala zaoberať polícia, pričom poslanca aj obvinili. Obvinenie v decembri 2016 zrušil prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry. Stíhanie podľa medializovaných informácií obnovili po pokyne z Generálnej prokuratúry SR.

Foto: Ján Zemiar