Domáce Ostatné Top

Zastali sa ho. Koaličné strany podľa Fica dôverujú Kaliňákovi

BRATISLAVA – Politické strany vládnej koalície dôverujú ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Povedal dnes po rokovaní koaličnej rady premiér Robert Fico. „Minister vnútra Robert Kaliňák predložil na rokovaní koaličnej rady dokumenty, ktoré vyvracajú obvinenia vznášané opozíciou,“ konštatoval Fico. Kaliňák podľa premiéra s týmito dokumentmi dnes oboznámi verejnosť.

Vládna štvorka očakáva, že orgány činné v trestnom konaní urýchlene a dôkladne prešetria podozrenia z daňových podvodov v prípade podnikateľa Ladislava Bašternáka a verejnosť budú informovať o výsledku vyšetrovania. „Vládna koalícia vyjadruje vážne znepokojenie nad skutočnosťou, že asistent poslanca NR SR za SaS v pozícii pracovníka komerčnej banky úmyselne porušil bankové tajomstvo a poskytol opozícii a médiám informácie, ktoré sú hrubo skresľované a zneužívané za účelom politickej konfrontácie proti vysokému ústavnému činiteľovi,“ uviedol Fico. Vládna štvorkoalícia rovnako skoordinovala postup strán na nadchádzajúcej júnovej schôdzi, ktorá sa začína v utorok.

Opozícia počas víkendu zverejnila materiály, podľa ktorých bol Ján Počiatek v rokoch 2008 a 2009 tretinovým akcionárom vo firme Ladislava Bašternáka B.A. Haus. Podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) bolo práve toto dôvodom, prečo exminister dopravy a financií odišiel z politiky a vzdal sa mandátu.

Národná kriminálna agentúra zadržala v piatok 10. júna popoludní asistenta poslanca SaS Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča, ktorý pracuje v Tatrabanke. Stalo sa to potom, čo zaznamenali, že si pozrel účty Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Informoval o tom Denník N na svojej internetovej stránke. Rybaniča prepustili zo zaistenia v sobotu nadránom a urobili mu domovú prehliadku, pri ktorej zaistili viac vecí, ktoré mu patria.

Denník N zároveň dostal údaje o oboch účtoch. Vyplýva z nich, že ministrovi vnútra Kaliňákovi prišli v roku 2014 na účet dve platby od spoločnosti B.A. Haus, v ktorej bol do októbra 2013 konateľom podnikateľ Ladislav Bašternák. V čase policajného vyšetrovania Bašternákových vratiek DPH ho vo funkcii konateľa vystriedal Marek Turčan. Ten kedysi pracoval s Kaliňákom v advokátskej kancelárii a stále podniká s Bašternákom.

Kaliňák mal podľa medializovaných informácií dostať spolu 260-tisíc eur ako splátku pôžičky. Poslednú platbu dostal 2. mája tento rok. Z údajov vyplýva, že podobné prevody mal v minulosti aj exminister financií a dopravy Ján Počiatek. Peniaze mu chodili na účet v čase, keď bol vo firme Bašternák .

“Konštrukcie, s ktorými vo svojich otázkach Denník N a týždenník Trend pracujú, sú nepravdivé. Minister vnútra Robert Kaliňák nikdy neprijal žiadne peniaze od osoby pána Bašternáka ani od firiem pána Bašternáka či už priamo alebo sprostredkovane,” reagoval Kaliňákov hovorca Ivan Netík.