Domáce Kauzy Top

Zarážajúce príbehy farmárov v správe z Bruselu. Poľnohospodárstvo ovládla mafia a korupcia

Farmári so zaparkovanými traktormi pred Prezidentským palácom SR - Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Škandály s eurodotáciami pre farmárov nemajú konca. V súvislosti s odhaleniami novinárov na jar 2018 sa na Slovensko vybrali až tri delegácie europoslancov. Tá posledná v decembri zamierila na východ Slovenska, kde preverovali sťažnosti farmárov a prerozdeľovanie dotácií. Podľa ich správy veľmi spokojní neboli. Farmári im vraj hovorili o mafii, korupcii ale aj o fyzickom násilí. 

Europoslanci z výboru pre kontrolu rozpočtu CONT navštívili Slovensko v dňoch 17.-19. decembra 2018, aby preskúmali využívanie poľnohospodárskych dotácií z fondov EÚ. Nadviazali na spoločnú misiu výboru CONT s Výborom EP pre občianske slobody (LIBE), ktorá sa uskutočnila v marci 2018 po smrti Jána Kuciaka.

Výbor europarlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT) v pondelok debatoval o návrhu správy, ktorá zhŕňa zistenia delegácie a formuluje odporúčania pre Slovensko. Z nej naša krajina nevychádza zrovna najlepšie.

V správe sa hovorí, že “delegácia bola vystavená dôkazom zastrašovania a fyzického násilia voči malým poľnohospodárom”. V správe sa píše aj o problémoch farmárov s vyplácaním dotácií. Delegácia mala na Slovensku zistiť, že dotácie z pokladnice EÚ neprichádzajú tam, kam by mali. Europoslanci tvrdia, že  “stovky prípadov kvázi vyvlastnenia malých poľnohospodárov sa vyskytli nielen na východnom Slovensku, ale aj na celom území Slovenska. Delegácia nebola schopná overiť takéto obvinenia ani rozsah problému,” píše sa v správe. 

Vo všeobecnosti vraj bola delegácia konfrontovaná so sťažnosťami, že sa s ľuďmi nebude zaobchádzať pred zákonom rovnako, že korupcia je rozšíreným fenoménom. V správe sa hovorí aj o politických následkoch udalostí z jari 2018. Píše sa v nej o Národnej kriminálnej agentúre NAKA, ale aj o odstúpení vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara a o zmenách na politickej scéne. 

Príbehy malých farmárov vyrážajú dych

Delegácia bola prekvapená najmä z príbehov farmárov. Vybrali sa priamo na východ Slovenska, kde sa s nimi stretli. Tí im rozpovedali skúsenosti, s ktorými sa mali stretnúť v ich bežnej praxi. Nechýbali príbehy o vyvlastňovaní, mafii, vyhrážaní sa či fyzickom násilí.

Jeden z poľnohospodárov tvrdil, že jeho pôda mu bola násilne vyvlastnená. Mal tak prísť o 400 hektárov. Pozemok mu mal byť násilne odobratý mafiou a keď ho chcel získať naspäť, mali naňho fyzicky zaútočiť. Mal preto skončiť v nemocnici. Neskôr mu zhorelo auto.

Kolóna strojov počas protestnej jazdy farmárov na traktoroch v uliciach Koššíc s cieľom upozorniť na diskrimináciu a neoprávnené zaberanie pôdy, na ktorú majú nárok. Koššice, 5. apríl 2018. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Farmári tiež hovorili o dotáciách, ktoré mali byť určené práve pre nich. Podľa nich sa toto opatrenie míňa účinkom, pretože dotácie dostáva len niekoľko firiem či ľudí. V tomto kontexte sa hovorilo aj o bývalej smeráčke Ľubici Roškovej. Jej podvody vnímali farmári ako spoluprácu so štátnou mocou. V ich očiach legislatíva prijatá vládnou stranou SMER umožnila miestnym politikom ovplyvňovať kľúčové inštitúcie pre poľnohospodárov,” píše sa v správe. 

Poľnohospodári nepovažujú štátne orgány za dôveryhodné. Rovnako neveria ani ministerke poľnohospodárstva Gabriele Matečnej, pretože bola v minulosti generálnou riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu. “Obzvlášť emocionálnu výpoveď poskytol mladý farmár, ktorý sa rozhodol prežiť svoj život z poľnohospodárstve, ale ktorý nie je schopný tak urobiť, pretože sa stal obeťou činov pani Roškovej. APA sa domnieva, že jeho prípady musia byť predložené súdu a pozastavené platby, pretože došlo k dvojitému nároku na pozemky.  Ten však bez dotácií poľnohospodárov nie je schopný prežiť. V súčasnosti závisí od podpory svojej rodiny,” píše sa v správe europoslancov. 

Problémom je tiež postup, akým spôsobom APA – Pôdohospodárska platobná agentúra – rieši súčasnú situáciu. Keď zistili, že na niektoré pozemky sa dotácie poberali dvojmo, pozastavili obe dotácie. Tento postup je pre poškodených farmárov často likvidačný.Ak APA pozastaví platby z dôvodu nejasných nárokov, ekonomicky likviduje malých poľnohospodárov, ktorí nemôžu prežiť bez získania podpory prostredníctvom priamych platieb,” zistili poslanci. 

Transparenty a korupcia

“Na ceste k stretnutiu s farmármi, ktorí organizovali protestné stretnutia, mohla delegácia vidieť obrovské množstvo plagátov a bannerov vystavených na nákladných autách, ktoré stoja vedľa cesty a vyjadrujú znepokojenie poľnohospodárov,” píše sa v dokumente. 

Podľa výpovedí poľnohospodárov sa však k dotáciam nedostal každý. S každou dotáciou vraj bola veľmi silne previazaná korupcia. Bežné boli aj úplatky a pravidelne sa požadoval  8% úplatok za získanie prístupu k finančným prostriedkom EÚ. Podľa názoru poľnohospodára je polícia na Slovensku v takom žalostnom stave, že nie je schopná vyšetriť takéto úplatkárstvo.” 

Podľa poľnohospodárov je potrebná široká reforma, ktorá by uľahčila požadovanie dotácií, ale aj celkové narábanie s pôdou na Slovensku. Europoslanci sa v tejto veci s poľnohospodármi zhodli.

Hovorilo sa aj o policajtoch, ktorí napomáhali k šikane farmárov. Niektorí poľnohospodári uviedli, že sa stretli aj s úradovaním mafie. Malo sa tak stať ešte pred vraždou Jána Kuciaka. Mali sa imvyhrážať a jednému z nich otráviť mačky, taktiež sa mali vyhrážať žene aby “sa nestaral do vecí, do ktorých ho nič nie je”. 

Poslanci sa pri návšteve stretli aj s ministerkou poľnohospodárstva Gabrielou Matečnou či prokurátorom Dušanom Kováčikom. Gabriela Matečná europoslancom tvrdila, že náš systém udeľovania dotácií je v poriadku. Nejaké zmeny však predsa len avizovala. Podľa Matečnej je problémom najmä fakt, že pôda je veľmi rozdrobená a že jednu parcelu vlastní mnoho ľudí.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná problémy nevidí. Zdroj: Archív

Niekoľko odporúčaní

Europoslanci spísali niekoľko bodov, ktoré odporúčajú Slovákom pri riešení ich problémov s pôdou.

  • Poľnohospodári by mali pracovať jednotnejšie a nie vo viacerých združeniach, ktoré postupujú osve. Delegácia sa stretla so situáciou, kedy ľudia z dvoch skupín nechceli sedieť v jednej miestnosti.
  • Vláda by sa mala s poľnohospodármi stretávať priamo. Mali by ich lepšie inštruovať, riešiť s nimi sporné otázky a zvýšiť povedomie.
  • Pokiaľ ide o dvojité nároky na priame platby v poľnohospodárstve, bude potrebné viac objasniť, kto môže účinne správne získať tieto dotácie. Mohlo by sa uvažovať o vytvorení nezávislého orgánu na rozhodovanie o práve využívať pozemky. Takáto arbitráž by mohla pomôcť malým poľnohospodárom vyhnúť sa nákladným a zdĺhavým súdnym konaniam.
  • Vláda by mala začať uvažovať o komplexnej reforme.
  • Je potrebný povinný register nájomných zmlúv. Právny štatút musí byť jasný a musia sa predpokladať sankcie pre tých, ktorí sa nezaregistrujú.
  • Je potrebné prijať ďalšie opatrenia na ochranu právneho štátu na Slovensku. Je tiež potrebné primerane riešiť prípadné konflikty záujmov vo verejnej službe a posilniť kapacitu policajných zdrojov.

 

O stanovisko k dokumentu sme požiadali aj ministerstvo pôdohospodárstva. Do našej uzávierky na naše otázky nereagovali.