Bratislava Domáce Regióny Spoločnosť Top

Západ Slovenska zasiahli búrky. Tento záber naznačuje, že blesk trafil aj Dankov stožiar

Ilustračné foto: archív

BRATISLAVA (TASR)- Obyvatelia západného Slovenska zažili nepokojnú noc. Na jeho území počas noci zo soboty na nedeľu zúrili silné búrky s bleskami a lejakmi. Elektrický výboj mal dokonca zasiahnuť aj Dankov stožiar pred budovu Národnej rady SR.

Stránka iMeteo.sk informovala, že búrku sprevádzala intenzívna blesková aktivita. Podľa portálu udrelo na západným Slovenskom už asi 15-tisíc bleskov, pričom medzi druhou hodinou až po 17:15 ich zaznamenali 9253.

Ako ďalej stránka informovala, po 4:00 hod. už búrková činnosť začala slabnúť.

Dankova pýcha mala tiež dostať zásah

Na Facebookovom profile iMeteo.sk sa objavila fotografia, ktorú zachytil Adam Kováč. Tá má naznačovať, jeden z bleskov zasiahol aj stĺp, ktorý dal pred budovu parlamentu postaviť Andrej Danko.

Búrky hrozia aj dnes

Najvýdatnejšie zrážky zaznamenal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) za uplynulých 24 hodín v južnej polovici západného Slovenska, kde spadlo okolo 15 až 50 milimetrov zrážok, ojedinele viac. Uvádza to na sociálnej sieti. Na svojom webe zároveň informuje, že výstrahy pred búrkami pokračujú aj v nedeľu, a to takmer pre celé Slovensko.

“Vo vlhkom a teplom vzduchu sa počas minulej noci, zo soboty (24. 8.) na nedeľu, nad západným Slovenskom a priľahlou oblasťou vytvorila línia búrok, ktorá tu v juhovýchodnom až južnom prúdení regenerovala počas viacerých hodín,” vysvetlil SHMÚ. Do nedeľného rána podľa jeho slov padlo v tejto oblasti Slovenska desať až 50 milimetrov zrážok, stredné a východné Slovensko bolo takmer bez dažďa.

Napríklad v Bielom Kostole pri Trnave nametali meteorológovia až 60 milimetrov zrážok a v Blahovej v okrese Dunajská Streda až 73 milimetrov. “Treba však poznamenať, že v Nitrianskom a Trenčianskom kraji boli aj miesta, kde vôbec nepršalo,” uviedol SHMÚ. Dodal, že na strednom a východnom Slovensku zrážky za uplynulých 24 hodín k dnešnému ránu takmer nepozorovali a počas minulej noci tam prevládala jasná obloha.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí v nedeľu do 20.00 h večer takmer pre celé Slovensko. Okrem toho SHMÚ upozorňuje aj na vysoké teploty v niektorých regiónoch Slovenska. Výstraha prvého stupňa platí pre Košice, Michalovce, Sobrance, Trebišov, ale aj Nové Zámky, Komárno či Levice