Regióny

Zápach v Levoči už riešia aj kompetentné inštitúcie. Tie problematiku monitorujú

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

POPRAD – Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) dôsledne monitoruje a rieši v rámci svojich kompetencií problematiku hnojenia, skladovania a aplikácie hnojív v katastri mesta Levoča. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca kancelárie generálneho riaditeľa ústavu Ľuba Gašparová v súvislosti s problémom zápachu v meste, proti ktorému už dvakrát protestovali Levočania. Podľa nich sa zápach šíri z miestnej biofarmy a obávajú sa, že spoločnosť tam aplikuje aj iné látky, ako je v poľnohospodárstve bežné. Kontrolný poľnohospodársky ústav tam už od začiatku roka vykonal viacero odborných kontrol.

 

„Z vykonaných kontrol ako aj z laboratórnych analýz bolo doteraz zistené, že uvedený subjekt používa na hnojenie hospodárske hnojivo, hnojovicu hovädzieho dobytka a certifikované hnojivo Natural Harmony,“ informovala ďalej Gašparová. Kontrolný a skúšobný ústav vykonal štátnu odbornú kontrolu v podniku Tatra Agrolev, s. r. o., ešte 25. a 26. júna v rámci prešetrenia podnetu mesta Levoča. Kontrolovali počas nej parcely, na ktoré sa aplikovalo hnojivo Natural Harmony, ktoré je povolené aj v ekologickej poľnohospodárskej výrobe.

„Na základe tejto obhliadky bolo možné konštatovať, že aplikácia hnojiva Natural Harmony, a to aj napriek aplikácii priamo do pôdy, bola sprevádzaná značným zápachom charakteristickým pre dané hnojivo,“ skonštatovala Gašparová s tým, že vo výrazne nižšej intenzite bolo zápach hnojiva možné zaznamenať aj po aplikácii, na druhý deň. Podľa jej slov však na to mohlo mať vplyv aj počasie, keďže kontrola sa realizovala v období bez zrážok, s dennými teplotami nad 30 stupňov Celzia. „V čase kontroly boli z vytypovaných parciel odobraté pôdne vzorky, v ktorých sa zisťovali agrochemické parametre súvisiace s pôdnou úrodnosťou, ako aj prítomnosť ťažkých kovov. Ani v jednej vzorke neboli prekročené sledované parametre v porovnaní s odobratými referenčnými vzorkami,“ informovala o výsledkoch kontrol.

Regulačné opatrenie

Spoločnosť v Levoči mala následne nariadený opakovaný odber pôdnych vzoriek na tých pozemkoch, kde sa na jar aplikovala hnojovica. „Výsledky analýz z časti vyvrátili a z časti potvrdili hodnoty agrochemických parametrov pôdy stanovené z pôdnych vzoriek z jarného odberu. Na pozemkoch s vysokým a veľmi vysokým obsahom draslíka a fosforu, kde už ďalšie zvyšovanie obsahu príslušnej živiny nie je vhodné z ekologického hľadiska a hnojenie príslušnou živinou je neprípustné, ÚKSÚP v súčasnosti koná vo veci uloženia regulačného opatrenia na prípadný zákaz aplikácie akýchkoľvek hnojív, hospodárskych hnojív, sekundárnych zdrojov živín a kompostov obsahujúcich draslík a fosfor,“ ozrejmila ďalej Gašparová. V súčasnosti sa so spoločnosťou Tatra Agrolev realizuje správne konanie vo veci povolenia na používanie sekundárneho zdroja živín a kompostu, keďže iný štátny orgán v právomoci, ktorý preskúmava rozhodnutia orgánov verejnej správy, žiadal o zrušenie pôvodných rozhodnutí ÚKSÚP vydaných na tri mesiace, a žiada o predĺženie lehoty na jeden rok, informovala.

Levočania tvrdia, že opakovane sa vyskytujúci zápach je u mnohých obyvateľoch sprevádzaný zdravotnými ťažkosťami, napríklad bolesťami hlavy. Vedúca kancelárie generálneho riaditeľa ÚKSÚP pripomenula, že ústav môže konať len v rozsahu ustanovení zákona o hnojivách, teda kontrolovať dodržiavanie podmienok v súvislosti s hnojivami. „Vplyv zápachu na životné prostredie a zdravie ľudí z akejkoľvek činnosti nepatrí do kompetencie ÚKSÚP, spadá do kompetencie iných orgánov štátnej správy,“ vysvetlila.

Téma nasledujúceho zastupiteľstva

Levočania zorganizovali v sobotu 12. októbra ďalší protest, zatlačiť prostredníctvom neho chceli na kompetentné štátne inštitúcie, aby sa problematike venovali. Okresný súd Spišská Nová Ves ešte v júni rozhodol o tom, že podnikateľ nemôže aplikovať žiadne látky na pozemkoch mesta, následne dalo mesto spoločnosti výpoveď z mestského pozemku k 31. októbru. Ďalšie parcely sú však v rukách samotných vlastníkov. Levočský primátor Miroslav Vilkovský tvrdí, že podnikateľ ignoruje viaceré povolenia a nedodržiava postupy pri aplikácií látok. Peter Kováč, konateľ spoločnosti, ktorá prevádzkuje biofarmu, pre SITA v minulosti uviedol, že ide o vyvolanú kauzu a štvavú kampaň, ktorá obmedzila prácu a chod 50-ročnej farmy a zápach v meste už podľa neho nie je.

Tejto téme sa budú levočskí poslanci venovať aj počas zasadnutia mestského zastupiteľstva vo štvrtok 17. októbra, ktorého jediným bodom je prerokovanie ďalších právnych krokov mesta Levoča vo veci zápachu spôsobovaného činnosťou spoločnosti Tatra Agrolev s.r.o.