Košice Regióny

Zamestnanci Košického kraja pomáhajú šiť rúška, vyrobia ich štyritisíc týždenne. Šiť ich začali zamestnanci župných stredných škôl a zariadení sociálnych služieb

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Roman Hanc

KOŠICE – Košický samosprávny kraj (KSK) sa snaží zabezpečiť rúška pre obyvateľov aj svojpomocne. Šiť ich začali zamestnanci župných stredných škôl a zariadení sociálnych služieb. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

 

„V týchto dňoch je obzvlášť dôležité, aby sme všetci držali spolu a navzájom si boli nápomocní. Preto veľmi chválim iniciatívu našich škôl a sociálnych zariadení, ktoré pomáhajú so šitím ochranných pomôcok. Vďaka ich aktivite môžeme v kraji rozdať seniorom a ďalším, ktorí to potrebujú, dokopy až štyritisíc rúšok týždenne,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka.

Prerušené vyučovanie využívajú aj na výrobu ochranných pomôcok zamestnanci štyroch župných stredných škôl. So šitím rúšok začalo v pondelok 16. marca najprv 20 majsteriek odbornej výchovy Strednej odbornej školy (SOŠ) technickej na Kukučínovej v Košiciach. „Keďže pedagogickí zamestnanci majú najbližšie dva týždne nariadenú prácu z domu, rozhodli sme sa, že počas núdzového stavu pomôžeme, ako vieme. Rúška šijeme pre našich zamestnancov, pre ľudí v domovoch sociálnych služieb a obyvateľov okolitých obcí. Dokopy vieme vyrobiť aj tristo denne,“ povedal riaditeľ SOŠ technickej Ján Pituch.

Rúška šijú aj žiačky strednej školy

Iniciatívne sa zapojili aj ďalšie župné stredné školy. Doma šijú krajčírky zo Strednej odbornej školy na Markušovskej ceste v Spišskej Novej Vsi, Spojenej školy na Zimnej 96 v Dobšinej a Spojenej školy na Kollárovej v Sečovciach. Za týždeň šičky zo škôl zhotovia tisíc rúšok. Na plné obrátky idú aj šijacie stroje v štyroch domovoch sociálnych služieb Jasanima – Domov sociálnych služieb (DSS) v Rožňave, Ondava – DSS v Rakovci nad Ondavou, Subsidium – Špecializované zariadenie a zariadenie pre seniorov v Rožňave a tiež Lúč – DSS v Šemši. Ich klienti dokážu zabezpečiť týždenne viac než 1 500 rúšok. Okrem toho viaceré školy distribuujú rúška aj pre obce.

Ďalších dobrovoľníkov na šitie rúšok hľadá Dobrovoľnícke centrum Košického kraja. Ochranné pomôcky na prekrytie tváre šijú najmä pre seniorov a terénnych pracovníkov. Každý, kto sa chce zapojiť do tejto iniciatívy, môže kontaktovať dobrovoľníkov e-mailom na dckk@dckk.sk. Pomôcť môžu aj občania, ktorí nevedia šiť, a to tak, že dobrovoľníckemu centru, školám alebo sociálnym zariadeniam prispejú materiálom. Nedostatkové sú najmä gumičky, ale aj látky.