Domáce Politika

Zákonom o hazarde sa budú opäť zaoberať poslanci. Kiska im ho vrátil

Zákon o hazarde sa opäť dostane na schôdzu parlamentu. Zdroj: SITA/AP/Bela Szandelszky

BRATISLAVA – O zmene podmienok pre hráčov a prevádzkovateľov hazardných hier rozhodne definitívne parlament už na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá štartuje v utorok (29.1.). Novelu zákona o hazardných hrách na konci minulého roka nepodpísal prezident SR Andrej Kiska a vrátil ju parlamentu na opätovné prerokovanie. Na pondelňajšom rokovaní parlamentného finančného výboru sa však nenašlo dostatok poslancov, ktorí by odporučili plénu schváliť právnu normu v pôvodnom znení a prelomiť tak prezidentovo veto.

 

Kiska navrhol, aby parlament pri opätovnom prerokovaní zákon neprijal ako celok. K novele má viaceré výhrady, ktoré podľa neho dokazujú chybnosť celej koncepcie zákona. Napríklad v prípade registra vylúčených osôb v taxatívnom výpočte sú podľa hlavy štátu opomenuté niektoré skupiny ohrozených osôb, chýba tiež relevantná štúdia, ktorá by dokázala presne kvantifikovať dosahy novely na tieto skupiny ľudí. Schválený zákon tiež podľa Kisku nedáva samosprávam dostatočnú flexibilitu pri ochrane záujmov obyvateľov obcí pri regulácii hazardu.

Argumenty prezidenta na rokovaní finančného výboru podporili niektorí opoziční poslanci. Podľa Eduarda Hegera (OĽaNO) celkovo chýba odvaha regulovať tento sektor. “Pri hazarde musíme mať na pamäti, že isté peniaze v rozpočte chcieť nemôžeme, a to od ľudí, ktorí sú obeťou tohto systému,” myslí si Heger. Kvalifikovanejšie by sa malo podľa neho pristupovať k registru hráčov. “Povedzme si na rovinu. Koľko ľudí sa prizná, že sú notorickí hráči? K tomuto musí byť omnoho kvalifikovanejší prístup,” tvrdí Heger s tým, že je potrebné odovzdať kompetencie mestám a obciam, aby mohli tento sektor oveľa kvalitnejšie regulovať. Tiež je presvedčený, že zákon sa nedostal do fázy, “že by vedel oddeliť hráčov, ktorí sú obeťami hazardu od ostatných hráčov”.

Prezident upozornil aj na dodržiavanie ochrany osobných údajov pri hazardných hrách. Predseda výboru Ladislav Kamenický (Smer-SD) však vysvetlil, že podľa rezortu financií je novela v súlade s nariadením GDPR, taktiež sú vyčlenené zdroje v kapitole rezortu zdravotníctva na liečbu patologických hráčov

Navyše sa podľa MF SR opätovne zníži dostupnosť hazardných hier, keďže dôjde k zvýšeniu minimálneho počtu prístrojov v jednej prevádzke. Tento limit má byť stanovený na minimálne 15 kusov. Kamenický upozornil, že už po zvýšení minimálneho počtu prístrojov v herni z piatich na 12 kusov došlo k poklesu prevádzok o 2600. “Tento pokles bude zabezpečený ešte sprísňovaním na 15 kusov,” podotkol Kamenický. Je však presvedčený, že o námietkach prezidenta bude relevantné rokovať v pléne parlamentu. Finančný výbor totiž neschválil uznesenie, v ktorom by odporúčal plénu prelomiť prezidentovo veto.