Politika Zahraničné

Zákon o právomociach maďarskej vlády v čase epidémie vstúpil do platnosti

Podľa opozície je táto právna norma neohraničená časom a poskytuje vláde premiéra Viktora Orbána neobmedzené právomoci. Zdroj: SITA / AP

BUDAPEŠŤ – Zákon o ochrane proti koronavírusu, ktorý v pondelok schválil maďarský parlament a vzápätí ho podpísal prezident János Áder, začal platiť v utorok od 00.00 h.

 

Internetová stránka komerčnej televízie ATV pripomína, že zákon bol zverejnený v štátnom vestníku ešte v pondelok krátko pred polnocou, čo bolo zákonnou podmienkou, aby mohol na druhý deň, teda v utorok o 00.00 h, vstúpiť do platnosti.

Hlava štátu v odôvodnení podpísania zákona odmietla kritiku opozície, podľa ktorej je táto právna norma neohraničená časom a poskytuje vláde premiéra Viktora Orbána neobmedzené právomoci.

“Zákon je účinný iba do ukončenia epidémie a právomoci kabinetu sú v ňom jasne špecifikované,” odkázal Áder kritikom, ktorých vyzval, aby preukázali zdržanlivosť. “Toto nie je čas na vytĺkanie politického kapitálu,” zdôraznil prezident.

Vermontský senátor a uchádzač o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany v USA Bernie Sanders na Twitteri kritizoval tento zákon.

“Autoritatívni lídri v dejinách vždy zneužívali krízy, aby získali neobmedzenú moc. Maďarský Orbán je iba ich posledným príkladom. Teraz – viac než inokedy – musíme brániť demokraciu a právny štát,” citovalo Sandersa internetové vydanie ľavicového denníka Népszava.

Parlament hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP schválil v pondelok zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý v čase stavu núdze umožňuje vláde prijímať mimoriadne opatrenia v záujme ochrany zdravia obyvateľstva, právnej istoty a stability hospodárstva.