Domáce Kauzy Politika Top

Zakladateľka SPOLU porušila zákon. Pozemková kauza ju môže vyjsť draho

Na snímke v strede líder strany Spolu - občianska demokracia Miroslav Beblavý a vľavo zakladateľka strany Spolu - občianska demokracia, primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková a Simona Petrík počas tlačovej konferencie po odovzdaní podpisových hárkov a žiadosti o registráciu pred budovou Ministerstva vnútra v Bratislave 11. januára 2018. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Strana SPOLU má na krku vážnu kauzu. Katarína Macháčková, ktorá je jednou zo zakladateliek strany, porušila pri získavaní pozemkov zákon. Aspoň to konštatuje špeciálna komisia, ktorá jej kroky vyšetrovala. Napriek tomu sa jej však zrejme nič nestane. Posledné slovo má totiž mestské zastupiteľstvo, kde má primátorka Prievidze väčšinu. 

 

Komisia, ktorej prípad posunul výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, sa počas minulého týždňa konečne rozhodla. Po tom, čo sa snažili objasniť celú kauzu a získať rôzne dôkazy, mestskí poslanci rozhodli, že poslankyňa Macháčková porušila zákon. Navrhli jej tiež trest. Je ním pokuta vo výške 12 mesačného platu.

Posledné slovo však bude mať celé mestské zastupiteľstvo Prievidze. V tom má Macháčková poslušnú väčšinu a je tak veľmi nepravdepodobné, že by poslanci rozhodli o jej vine. “Zastupiteľstvo ju podrží,” myslí si Richard Takáč, člen komisie, ktorá vyšetrovala Macháčkovej kauzu.  Táto komisia má istým spôsobom väčšiu dôveryhodnosť, ako zastupiteľstvo. Je totiž zložená zo zástupcov každej strany, ktorá má poslancov v zastupiteľstve. Macháčková sa to snažila ešte na začiatku vyšetrovania zmeniť a týmto spôsobom zrejme ututlať celú kauzu. Nepodarilo sa jej to.

Zastupiteľstvo zasadne už budúci pondelok a podľa informácii Glob.sk budú na mieste prítomné aj celonárodné médiá. Hoci mestskí poslanci sa zrejme uzhodnú, že Macháčková nepochybila, táto kauza môže poškodiť stranu SPOLU. Pred parlamentnými voľbami by jej kauza mohla do karát nahrávať politickým súperom Miroslava Beblavého. Vzhľadom na to, že SPOLU bude do NR SR mať spoločnú kandidátku so stranou Progresívne Slovensko, kauza by mohla poškodiť obom stranám.

Biele kone a snaha o ututlanie

Macháčkovej pozemkový škandál sa vyšetruje najmä vďaka medializácii prípadu. Ešte na jeseň minulého roka sa prevalilo, že nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková prišla k pozemkom, na ktorých dnes stojí jej dom, podivným spôsobom. Pozemky totiž kedysi patrili mestu Prievidza, kde Macháčková pôsobila ako poslankyňa. Pozemky chcela najskôr získať štandardnou cestou, teda odkúpením od mesta. Keď jej to nevyšlo, rozhodla sa pravidlá obísť a k pozemkom sa dostala cez akési “biele kone.” Kauzou sa po medializácii začali zaoberať aj poslanci NR SR.

Poslankyňa Katarína Macháčková prišla k pozemkom, na ktorých býva, podivným spôsobom. Zdroj: TASR

V čase, kedy sa prípad mal stať, však Macháčková nebola poslankyňou NR SR. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií preto odstúpil celú kauzu mestu Prievidza, kde o ňom rozhoduje špeciálna komisia zložená z miestnych poslancov a to naprieč politickým spektrom. V komisii tak Macháčková nemá väčšinu a to napriek tomu, že sa o to snažila.

Podozrivé machinácie Macháčkovej

Kauzu so zvláštnymi prevodmi pozemkov otvoril Glob.sk. 

Podľa zistení Macháčková ešte v roku 2006 prejavila záujem o mestské pozemky v Prievidzi. Nepodarilo sa jej ich však na prvý pokus získať. O dva mesiace neskôr sa o tie isté parcely prihlásili na meste dve rodiny – Milan Simušiak s manželkou Soňou a Helena Ondrušková z Prievidze. Mestské zastupiteľstvo, v ktorom sedela v tom čase ako poslankyňa aj súčasná primátorka Macháčková, prevod parciel odsúhlasilo. Prešli ďalšie dva mesiace a obaja kupcovia už pozemky nechceli a rozhodli sa ich predať. Mesto predkupné právo nevyužilo a tak pozemky skončili v rukách opäť súkromnej osoby – istého Jozefa Kobelu aj s manželkou.

Uznesenie Mestskej rady z februára 2006.

Po tom, ako Macháčková aj s týmto v zastupiteľstve súhlasila, poskytla kupujúcej strane právne služby. Z pozemkov sa rokmi stali stavebné pozemky, kde vyrástli dve novostavby rodinných domov. V roku 2015 o jeden z nich, ktorý bol v rozostavanom stave, prejavila záujem dcéra Macháčkovej Barbora Kútna aj s manželom. Dom s pozemkom kúpila mladá dvojica za 89-tisíc eur. No a o dva roky neskôr ho vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorého vlastníkom nebol nik iný ako jej matka – nezaradená poslankyňa. Tá sa tak na konci celého procesu dostala k domu na pozemkoch, ktorých predaj za pár eur odsúhlasila ešte ako mestská poslankyňa.

Macháčková síce tvrdí, že ide o náhodu, dôkazy však idú proti nej. Glob.sk získal dokument, ktorý potvrdzuje, že Macháčková mala záujem o pozemky ešte pred tým, ako sa spustil celý proces predaja. V uznesení z rokovania Mestskej rady mesta Prievidze z februára 2006 sa píše, že Katarína Macháčková požiadala o kúpu mestských pozemkov za účelom výstavby rodinného domu. Číslo parcely podľa dokumentov sedí s číslom vyššie spomínaného pozemku.