Domáce Spoločnosť

Zákaz predaja igelitových tašiek by mohlo byť realitou aj na Slovensku. Pripravená je aj spoločnosť, tvrdí Sólymos

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Zákaz predaja jednorazových igelitových tašiek, ktorý od júla platí napríklad na Novom Zélande, by mohol byť raz realitou aj na Slovensku. V rozhovore pre TASR to potvrdil minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), podľa ktorého k tomu rezort postupne smeruje.

 

“Všetko musí mať svoju postupnosť. Pred dvoma rokmi sme igelitové tašky spoplatnili, v súčasnosti vytvárame predpoklady na zákaz,” priblížil minister. V novele zákona o odpadoch napríklad pribudla definícia mikroténových vreciek, aby mohli byť zo zákazu z hygienických dôvodov vyňaté. Novelu chce rezort vláde predložiť v auguste.

Na zákaz igelitových tašiek je už podľa ministra lepšie pripravená aj spoločnosť. “Keď sme zaviedli spoplatnenie igelitových tašiek, opoziční poslanci hovorili, že to nebude mať význam. Odvtedy sa však Slovensko v spotrebe igelitových tašiek posunulo z viac ako 400 na 160 kusov na osobu ročne. Európsky priemer je pritom 200. Ľudia na Slovensku začali jednoznačne od používania igelitových tašiek upúšťať,” konštatoval.

Na zákaz igelitových tašiek je už podľa ministra lepšie pripravená aj spoločnosť. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Sme k tomu veľmi blízko, hovorí Sólymos

O presnom termíne minister zatiaľ nehovorí. “Ja si myslím, že sme veľmi blízko tomu, aby sme to zaviedli,” zhodnotil s tým, že Slovensko je zase popredu v iných environmentálnych opatreniach. “Budeme prví v strednej Európe, ktorí zavedú zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Medzi prvými v EÚ tiež zakážeme používanie jednorazových plastových výrobkov,” pripomenul.