Zahraničné Politika Top

Záhadné útoky na ropné zariadenia v Saudskej Arábii. Bolo to niečo väčšie, tvrdí expert

Satelitnžý záber zobrazuje zariadenie na spracovanie ropy Abqaiq Saudskej Aramca v Saudskej Arábii. Zdroj: SITA/AP

RIJÁD – Vojenská koalícia na čele so Saudskou Arábiou v pondelok uviedla, že za útoky na jej ropné zariadenia sú zodpovedné drony. Tie mali pochádzať z Iránu. Niektorí odborníci si však myslia, že údery mohli spôsobiť aj iné zbrane.

 

Nie je však celkom jasné, či zbrane, ktoré zaútočili na Saudskú Arábiu naozaj pochádzali z Iránu, alebo boli odtiaľ iba vypálené. Podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania “zbrane použité pri obidvoch útokoch pochádzali z Iránu,” povedal v pondelok ráno hovorca vojenskej koalície Turki al-Maliki. Teraz sa skúma, odkiaľ boli zbrane vystrelené. Saudská Arábia chce tiež pozvať medzinárodných expertov, aby sa podieľali na vyšetrovaní útokov, ku ktorým došlo v sobotu ráno.

USA obviňujú Irán

I keď sa k útokom prihlásili jemenskí húsíovia, USA z nich obvinili Irán. Trump sa podľa vlastných slov chce vyhnúť vojenskému konfliktu s Iránom, ako uviedol v pondelok v Bielom dome. Zároveň však poslal údajným vinníkom aj jasné posolstvo: “To bol veľmi veľký útok. Môže byť našou krajinou opätovaný omnoho, omnoho väčším útokom.” Teherán medzitým všetky obvinenia odmietol. Napadnutý komplex sa radí k najdôležitejším ropným zariadeniam na svete.

Generálny tajomník OSN António Guterres útoky odsúdil. Jeho hovorca v nedeľu v New Yorku zároveň vyzval na “maximálnu zdržanlivosť”. Rusko navrhlo, aby sa účastníci konfliktu stretli na spoločných rokovaniach. “Podľa nášho názoru je dobrý každý priamy kontakt medzi stranami konfliktu,” uviedol v pondelok ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia. Nechcel však špekulovať, či k takému stretnutiu na okraj všeobecnej rozpravy OSN (začína sa 24. septembra v New Yorku) dôjde.

Satelitný záber zachytáva poškodené zariadenia. Zdroj: SITA/AP

Satelity zaznamenali najmenej 17 úderov

Podľa oficiálnych zdrojov v sobotu ráno otriaslo zariadeniami ropnej spoločnosti Aramco niekoľko výbuchov. Satelitné snímky NASA a ESA odhalili niekoľko obrovských čiernych oblakov dymu, ktoré siahali až do 150 kilometrov nad Saudskú Arábiu.

Ako uviedli zdroje z americkej vlády, bolo zistených najmenej 17 zásahov na ropné zariadenia. Číslo majú dokazovať satelitné snímky zverejnené v nedeľu a pondelok. Na záberoch je vidieť aj otvory po zásahoch.

Otvory naznačujú, že zásahy boli veľmi presné. Zdroj: SITA/AP

Experti tvrdia, že to bolo niečo väčšie

Podľa správy New York Times k útokom došlo pravdepodobne zo severného a severozápadného smeru – teda od Perzského zálivu. Tento údaj by potvrdzoval, že za útokmi môže byť Irán alebo Irak. Tak isto nie je úplne jasné, či útočili naozaj drony. Podľa expertov totiž mohlo ísť o zásahy riadenými strelami ( tzv. Cruise Missiles). Riadené rakety vedia meniť smer a tak utajiť, odkiaľ boli vypálené, uviedol raketový špecialista Markus Schiller pre nemecký Welt. “Neexistuje žiadny malý dron, ako napríklad quadrokoptéra, ktorý by vedel preletieť takú vzdialenosť, muselo to byť niečo väčšie,” vysvetlil. Navádzaná strela by so vzdialenosťou nemala problém a s chirurgickou presnosťou by vedela  zasiahnuť cieľ.

Zasiahnuté ropné zariadenia sú od jemenských hraníc vzdialené okolo 800 kilometrov. Aj na takúto vzdialenosť je možné použiť drony. Jemenskí rebeli disponujú dronom Samad-3, ktorý predstavili minulé leto a ten dokáže letieť aj na ešte väčšie vzdialenosti.

 

Poškodené ropné zariadenie v Khurais. Zdroj: SITA/AP

Zasiahnuté zariadenie

Podľa údajov koncernu je ropné zariadenie v Abqaiqu najväčším v krajine. Podľa prvých informácií viedli útoky k rapídnemu poklesu produkcie ropy. Klesla o 5,7 milióna barelov, čo je polovica zvyčajného denného objemu, informovala saudská štátna tlačová agentúra SPA.