Zahraničné Spoločnosť Top

Záhada Stonehenge je konečne rozlúštená. Takto sa kamene dostali na miesto

Vedci odhalili tajomstvo monumentu v Stonehenge. (pixabay)

BRATISLAVA – Vedcov z celého sveta už desaťročie trápila veľká záhada. Ako a odkiaľ sa dostali obrovské kamenné bloky nazývané tiež modré kamene tam, kde sa nachádza svetoznáma historická pamiatka – kamenný monument v Stonehenge.

Každý určite pozná tajuplné miesto Stonehenge na juhu Anglicka, kde sa nachádza podivuhodný kruh z obrovských kamenných blokov. Stavba vznikla v mladšej dobe kamennej a pravdepodobne slúžila ako kultové miesto, kde sa zhromažďovali ľudia. V roku 1986 označilo UNESCO Stonehenge za svetové kultúrne dedičstvo. 

Stonehenge je známy svojimi štruktúrami z kvádrov. Ide o opracované pieskovcové kamene, ktoré pochádzajú z bližšieho okolia stavby. Popri nich však monument tvorí aj 42, zhruba dve tony vážiacich blokov z doleritu (vulkanická hornina), ktoré kvôli ich farebnému odtieňu označujeme ako modré kamene. Už dávno je známe, že tieto skaly nepochádzajú z blízkeho okolia Stonehenge, ale z pohoria Preseli v južnom Walese. Kde sa kameňolomy presne nachádzajú odhalili vedci sústredení okolo Mika Parkera Pearsona University College London už pred pár rokmi.

 

Pohorie Preseli

Vzdialené kameňolomy

Dva dôležité kameňolomy sú od Stonehenge vzdialené skoro 300 kilometrov. Práve odtiaľ podľa expertov pochádzalo najmenej päť blokov. Ďalšie miesto vedci našli na severe pohoria Preseli na mieste zvanom Craig Rhos-y-felin. Na týchto dvoch miestach začali vedci s novým výskumom. “Hľadali sme odpoveď na otázku, prečo kamene pre Stonehenge prepravovali z takej diaľky,” vysvetlil Parker Pearson. 

Na miestach našli pozostatky klinov, ktoré sa zjavne používali na ťažbu. Formácie skál boli totiž tvorené z akýchsi stĺpcov, ktoré sa dali ľahko oddeľovať. A toto je pravdepodobne aj dôvod, prečo si vtedajší stavitelia vybrali kamene práve odtiaľto.

Modré kamene v pohorí Preseli. (pixabay)

Vykopávky na úpätí lomov odhalili aj zvyšky opracovaného kameňa a pozemných plošín. “Modré kamenné stĺpy boli spúšťané na tieto platformy a potom ich preložili na drevené sane a odtiahli ich,” uviedol člen tímu vedcov Colin Richards. Uhlíkovou analýzou bolo zistené, že toto všetko sa odohrávalo pred 5-tisíc rokmi. 

Týmito tvrdeniami vedci spochybnili doterajšiu teóriu, že bloky boli čiastočne prepravené po mori. Podľa nich bolo možné kamene prepraviť iba po súši. Podľa výskumníkov je tiež možné, že monument bol postavený najprv v blízkosti kameňolomu a až neskôr modré kamene prepravili do Stonehenge. 

Monument v Stonehenge je vyhľadávaným miestom turistov. (pixabay)