Politika Zahraničné

Začne sa vyšetrovanie, ktoré môže viesť k impeachmentu brazílskeho prezidenta

Začne sa vyšetrovanie, ktoré môže viesť k Bolsonarovmu impeachmentu. Zdroj : TASR / AP

BRAZÍLIA – Sudca brazílskeho najvyššieho súdu v pondelok nariadil začať vyšetrovať obvinenia vznesené bývalým ministrom spravodlivosti a bezpečnosti Sérgiom Morom, ktorý tvrdí, že prezident Jair Bolsonaro sa pokúšal “zasahovať” do policajného vyšetrovania. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

 

Sudca Celso de Mello dal polícii 60 dní, aby Mora v súvislosti s jeho vyhláseniami vypočula.

Takto získané vyjadrenia, ktoré následne dostane generálny prokurátor, by mohli mať za následok buď žiadosť o politický proces proti Bolsonarovi, alebo obvinenie Mora za falošné svedectvo.

V sudcovom dokumente sa uvádza sedem obvinení Bolsonara vrátane nesprávneho konania a bránenia spravodlivosti.

Ak sa vyšetrovaním tieto obvinenia potvrdia, je na brazílskom Kongrese, aby začal proces ústavnej žaloby proti Bolsonarovi a prípadne ho odvolal z funkcie.

Moro podal demisiu po tom, ako sa Bolsonaro rozhodol vymeniť šéfa federálnej polície Maurícia Valeixa, s ktorým ako sudca do konca roka 2018 úzko spolupracoval pri operácii s označením Autoumyváreň (Lava Jato).

Išlo o vyšetrovanie rozsiahleho korupčného škandálu, do ktorého bolo zapletených mnoho politikov z Latinskej Ameriky vrátane bývalého brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu; ten po usvedčení z prijatia úplatku napokon skončil vo väzení.

Moro zdôvodnil svoju demisiu aj tým, že nie je možné zabezpečiť nezávislosť polície od Bolsonara.

Napätie na brazílskej politickej scéne zavládlo v čase globálnej zdravotnej krízy súvisiacej s koronavírusom SARS-CoV-2.

Minulý týždeň Bolsonaro odvolal ministra zdravotníctva Luiza Henriqueho Mandettu, ktorý podporoval sociálnu izoláciu ako nástroj na zabránenie šírenia epidémie. Bolsonaro – naopak – opakovane bagatelizoval nebezpečenstvo infekčnej choroby COVID-19.