Zahraničné Šport Top

Začína sa Tour de France. Pod policajnými reštrikciami, kontrolami a totálnymi bezpečnostnými opatreniami

V sobotu 29. augusta odštartujú v Nice cyklistické preteky Tour de France. Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA – Tour de France. Najväčšie, najrešpektovanejšie, najsledovanejšie, ale aj najbláznivejšie cyklistické podujatie planéty. V minulosti sme koncom augusta diskutovali aký bol aktuálny ročník, analyzovali jednotlivé etapy, rozoberali Petra Sagana a jeho zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže.

 

No pandémia koronavírusu všetko zmenila, z termínovej listiny urobila trhací kalendár a z podujatia, na ktorom boli na trati každý rok viac ako tri milióny fanúšikov, ostali iba spomienky. V sobotu 29. augusta sa v Nice začne trojtýždňové martýrium najlepších cyklistov a tímov planéty, no budú to úplne iné preteky, na aké sme boli zvyknutí. Bezpečnostné opatrenia, reštrikcie, zákazy a  obmedzenia budú nevídané a pre mnohých nepredstaviteľné. Žiadne okázalé ceremónie po jednotlivých etapách, nulový prístup k tímovým autobusom a jazdcom, žiadne autogramiády, sprievodné spoločenské podujatia, nič.

 

Hotely, kde budú jednotlivé tímy bývať, pred a po každej etape hermeticky uzavrú. Nikto sa nedostane do kontaktu s cyklistami ani s ich sprievodným tímom. Ani novinári, okrem televíznej spoločnosti, ktorá bude zabezpečovať priame prenosy. Hotelový personál bude 48 hodín izolovaný v hoteli, žiadne návštevy, vychádzky, všetko bude monitorované a detailne kontrolované. Život v bubline sa môže začať.

Šialení diváci poskakujúci po tisícoch popri trati? Zabudnite, všetko bude regulovať polícia a organizátori. Na zemi aj vo vzduchu. Bariéry budú všade, aj pri horských dojazdoch, v priesmykoch, v cieli. Kontrolované budú občerstvovacie stanice a všetkých čaká každodenné testovanie. Ak budú v tíme dvaja pozitívne testovaní, končí na Tour celý tím. Platí to napríklad aj pre maséra, servismana či fyzioterapeuta. Bez výnimky. Aj keď bude mať v celkovom poradí najlepších jazdcov. Stres a nervozita ešte viac skomplikujú cyklistom život.

 

Cyklisti budú žiť ako v “sterilnom” prostredí. Ak by šéf tímu chcel ísť za sponzormi, či sa iba pozdraviť so starostami miest, významnými hosťami, prezidentom či len s vlastnou manželkou a deťmi, už sa späť k tímu nedostane a skončil. Cyklisti musia nosiť rúška nielen v interných ale aj v externých priestoroch, čo platí pre všetky akreditované osoby, pre každého. Dokonca aj v autách musia mať povinne rúška. Parkoviská pre tímové autobusy budú strážené v špeciálnych zónach, kde sa nedostanete bez špeciálneho povolenia. Posledné testy absolvujú všetci účastníci Tour de France v stredu 26. augusta, pričom tímy môžu vymeniť jazdcov iba ľuďmi, ktorých majú priamo v Nice. Nikým iným. Aj preto si každý tím zobral so sebou náhradníkov.

Tour de France bola každoročne jedným veľkým divadlom, biznisom a mega mediálny produktom. Veď po olympiáde a MS vo futbale je to tretie najsledovanejšie športové podujatie, ktoré generuje nielen sledovanosť, ale aj obrovské zisky. Teraz to bude povinná jazda, bez ktorej by cyklistika totálne skolabovala. Shakespearovské – Byť či nebyť – je v tomto prípade jednoznačné a jasné. Tour musí byť, musí sa skončiť a absolvovať bez problémov, škandálov a diskvalifikácii v súvislosti s koronavírusom. Inak sa cyklistika vráti do doby kamennej.

Mohlo by vás zaujímať