Zahraničné Spoločnosť Top

Zachraňovali utečencov z mora. Teraz im hrozí 20 rokov väzenia

Loď Iuventa nemeckej mimovládnej organizácie Jugend Rettet kotví v prístave na talianskom ostrove Lampedusa neďaleko Sicílie 2. augusta 2017. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Desiatim zväčša mladým ľuďom, ktorí podľa vlastných slov v Stredozemnom mori zachránili pred utopením tisíce utečencov, hrozí v Taliansku 20-ročné väzenie. Nemecká mimovládna organizácia Jugend rettet (Mladosť zachraňuje) tvrdí,  že takto pomohla 14-tisícom ľudí v núdzi. Tamojšia prokuratúra ich ale obviňuje, že pri svojich zásahoch pomáhali prevádzačom vysadiť utečencov na palubu lode Iuventa. A tak tí, ktorí predtým pomáhali, teraz potrebujú sami pomoc v boji proti talianskym justičným orgánom, pretože im hrozí súdny proces.

 

Talianska vláda sa snaží bojovať s organizáciami, ktoré pomáhajú utečencom. Tí sa snažia dostať do Európy na vratkých gumových člnoch alebo starých rybárskych lodiach. Často sa tak ocitnú v núdzi a hrozí im utopenie. Už roky sú lode mimovládnych organizácií opätovne zabavované a aktivisti čelia obvineniam. Pravicový populistický minister vnútra Matteo Salvini verí, že vďaka svojej tvrdej protimigračnej politike si získa voličov.

Utečenci neboli v núdzi, tvrdia úrady

V roku 2017 bola zabavená a odstavená v talianskom prístave Lampedusa aj spomínaná loď Iuventa. Do Talianska mala prepraviť tisíce ľudí, ktorých mali v núdzi zachrániť práve zástupcovia mimovládky. Tých teraz obvinili, že spolupracovali s prevádzačmi. Dôkazom majú byť fotografie, ktoré majú zachytávať, ako prevádzači odovzdali aktivistom utečencov, ktorí sa vôbec nenachádzali v núdzi. Aspoň to tvrdia talianske úrady. Okrem toho mali aktivisti odtiahnuť lode prevádzačov k líbyjskému pobrežiu, aby ich mohli opätovne použiť. Údajné dôkazy boli aj zverejnené.

Táto fotka má dokazovať, že utečenci neboli v núdzi. Zdroj: talianska polícia

“Museli sme ich zachrániť”

Zábery však poskytujú úplne falošný obraz, tvrdí Nemka Zoe, ktorá bola vtedy so svojimi 20 rokmi najmladším členom posádky lode Iuventa. “Keď sa preplnený čln plný neplavcov nachádza 25 kilometrov od pobrežia, tak ľudia na ňom sú v ohrození života. Je treba ich zachrániť. To je námorné právo,” vysvetlila mladá žena pre nemecký magazín Bento.

Predtým, ako loď zabavili, talianske úrady špehovali loď záchranárov ako v akčnom filme. Kapitánsky mostík bol plný ploštíc a tiež boli odpočúvané telefonické rozhovory posádky. 

Nevinu aktivistov má dokázať 3D simulácia

Právnik desiatich obvinených aktivistov je presvedčený: “Už sme odsúdení. V talianskych médiách už nás na 100 percent odpísali,” povedal pre Bento Nicola Canestrini. Čo sa naozaj odohralo na palube Iuventy a jej pomocných člnoch, má dokázať 3D rekonštrukcia britskej Goldsmith University.

Model zhotovený zo záberov z rôznych perspektív (zábery novinárov, bezpečnostných pracovníkov a z kamery na helme Zoe) má dokazovať, že mladá žena nemohla prázdny čln utečencov dopraviť naspäť do Líbye – z čoho ju obviňuje prokuratúra.  Smer vĺn a pozícia ostatných lodí nedávajú za pravdu tvrdeniam prokuratúry. 

“Ja by som na to ani nemala čas,” uviedla Zoe a dodala: “Člny museli ísť z cesty, aby sme mohli zachránených dostať na väčšiu loď a aby sme sa mohli venovať ďalšej núdzovej situácii.”

“Porovnali sme obvinenia prokuratúry so všetkými dostupnými údajmi a dospeli sme k záveru, že neexistujú žiadne dôkazy o spolupráci Iuventy s prevádzačmi,” povedal forenzný analytik Lorenzo Pezzani.

Migranti často vyrazia na more vo vratkých člnoch. Zdroj: TASR/AP

Súdne trovy – pol milióna eur

Desiatich obžalovaných čaká drahý súdny proces. Očakávajú náklady okolo 500-tisíc eur. Organizácia Jugend rettet nemôže posádku finančne podporiť. Podľa stanov združenia dary nemôžu byť použité na takýto účel, vysvetlila členka mimovládky Theresa Leisgang pre krone.at. Istú nádej priniesla švajčiarska nadácia. Obžalovaným poskytla približne 44 200 eur. 

“Posádka lode Iuventa zachránila v Stredozemnom mori od roku 2016 viac ako 14-ľudí v núdzi. Mladí členovia posádky tak bojovali proti humanitárnemu zlyhaniu európskej politiky,” hovorí sa vo vyhlásení rady nadácie. Peniaze budú použité na súdne trovy.

Galéria
Loď Iuventa nemeckej mimovládnej organizácie Jugend Rettet kotví v prístave na talianskom ostrove Lampedusa neďaleko Sicílie 3. augusta 2017. Zdroj: TASR/AP
Talianski policajti skúmajú loď Iuventa nemeckej mimovládnej organizácie Jugend Rettet kotví v prístave na talianskom ostrove Lampedusa neďaleko Sicílie 3. augusta 2017. Zdroj: TASR/AP
Talianske orgány zhabali loď Iuventa nemeckej mimovládnej organizácie Jugend Rettet pre podozrenie z napomáhania ilegálnej migrácii. Zdroj: TASR/AP
Talianske orgány zhabali loď Iuventa nemeckej mimovládnej organizácie Jugend Rettet pre podozrenie z napomáhania ilegálnej migrácii. Zdroj: TASR/AP
Loď Iuventa nemeckej mimovládnej organizácie Jugend Rettet kotví v prístave na talianskom ostrove Lampedusa neďaleko Sicílie 2. augusta 2017. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next