Domáce Spoločnosť

Záchranári po víkende opäť zasahovali. V pondelok skolabovalo z tepla 66 ľudí

Pomoc záchranárov pre horúčavy potrebovalo v pondelok 66 ľudí. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Pomoc záchranárov pre horúčavy potrebovalo v pondelok 66 ľudí. Ako agentúru SITA informoval Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR (OS ZZS SR), najviac pacientov – 13 – ošetrili v Žilinskom kraji. Najmenej zásahov záchranári evidovali v Trnavskom kraji, kde mali ťažkosti z tepla piati ľudia. V Košickom kraji ošetrili šiestich ľudí, po siedmich ošetrili v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji. V Bratislavskom a Prešovskom kraji potrebovalo pomoc záchranárov po deväť ľudí, V Nitrianskom kraji desiati.

 

Záchranná zdravotná služba apeluje, aby ľudia dbali na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. „Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,” zdôrazňujú záchranári.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a jej operátor poradí, ako ďalej postupovať.