Domáce Spoločnosť

Záchranári mali plné ruky práce. Zaznamenali rekordný počet výjazdov

Počas novoročných osláv mali záchranári rekordný počet výjazdov. FOTO TASR – František Iván

BRATISLAVA – Počas Silvestra a prvých hodín nového roka mali záchranári na celom Slovensku až 1950 zásahov, ide o rekordný počet. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová. Ako dodala, pred rokom záchranári zasahovali v 933 prípadoch.

Podľa Krčovej operátori tiesňovej linky 155 najčastejšie vysielali záchranárov k prípadom sťaženého dýchania, bolestiam brucha a pádom. Pomoc kvôli ťažkej otrave alkoholom potrebovalo 101 pacientov, v jednom prípade išlo o neplnoletú osobu. “Išlo o 17-ročné dievča z Nitrianskeho kraja, ktoré muselo byť prevezené do nemocnice. Najviac, až 24 ťažko opitých ošetrili záchranári v Prešovskom kraji, najmenej intoxikovaných alkoholom bolo v Trnavskom a Nitrianskom kraji, v ktorých potrebovalo pomoc záchranárov po sedem pacientov,” priblížila.

Záchranárov zamestnávali aj úrazy spôsobené neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou. Zranilo sa 36 ľudí, z toho deväť detí. “Našťastie, v tejto súvislosti neevidujeme úraz s fatálnymi následkami. Väčšina pacientov si zranila prsty na rukách, horné končatiny, niektorí utrpeli popáleniny a poranenia zraku či sluchu,” uviedla hovorkyňa záchranárov.

Krčová dodala, že najviac pacientov, až 309, potrebovalo pomoc v Prešovskom kraji, naopak najmenej v Trnavskom kraji. Tam záchranári ošetrili 167 pacientov.