Domáce Spoločnosť

Záchranári cez víkend opäť zasahovali. Z tepla skolabovalo viac ako sto ľudí

Počas víkendu skolabovalo z tepla 145 ľudí. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Počas víkendu skolabovalo z tepla 145 ľudí. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, v sobotu záchranári prišli k 59 pacientom, v nedeľu potrebovalo pomoc 86 pacientov. Najviac pacientov malo zdravotné ťažkosti z horúčav v Prešovskom kraji – až 26, najmenej v Nitrianskom kraji, v ktorom skolabovalo 14 pacientov.

 

Záchranná zdravotná služba apeluje, aby ľudia dbali na prevenciu. „Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,” zdôrazňujú záchranári.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a jej operátor poradí, ako ďalej postupovať.