Spoločnosť Zahraničné

Začalo sa doposiaľ najväčšie testovanie vakcíny proti koronavírusu

Ilustračné foto - Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

WASHINGTON – Spojené štáty v pondelok spustili doposiaľ najväčšie testovanie očkovacej látky proti novému koronavírusu na svete. Desaťtisícom dobrovoľníkov sa podá experimentálna vakcína, ktorú s vyvinula farmaceutická spoločnosť Moderna v spolupráci s americkým Národným zdravotníckym inštitútom (NIH).

V pondelok sa očkovacia látka začala aplikovať prvým z plánovaného počtu 30.000 dobrovoľníkov, informovala agentúra AP. Spojené štáty pred uvedením akejkoľvek vakcíny na trh požadujú, aby bola otestovaná na ich území. Rozsiahle testovanie má preveriť, či je vakcína účinná a bezpečná. Očkované osoby nebudú vedieť, či dostanú skutočnú vakcínu alebo len placebo látku. Vedci potom budú sledovať výskyt nákazy o oboch testovaných skupín.

Testovanie odštartovalo v meste Savannah v štáte Georgia. Celkovo bolo v rámci USA vytipovaných viac ako sedem desiatok testovacích lokalít po celých Spojených štátoch, často v oblastiach s rozsiahlym výskytom koronavírusu. “Sme optimisti, ale opatrní,” odpovedal šéf firmy Moderna Stephen Hoge na otázku, či bude testovaná vakcína úspešná. Podľa neho by “ku koncu roka” mohli byť k dispozícii dáta o účinnosti očkovacej látky.

Záujem prejavilo už viac ako 150-tisíc Američanov

Záujem zúčastniť sa na testoch vakcín proti koronavírusu prejavilo už viac ako 150-tisíc Američanov, ktorí sa za posledné týždne prihlásili do internetového registra potenciálnych dobrovoľníkov. “Testov sa musia zúčastniť ľudia z viacerých generácií a etník – musia odzrkadľovať rôznorodosť obyvateľstva Spojených štátov,” povedal lekár Larry Corey, ktorý dozerá na priebeh testovania. Zároveň obzvlášť zdôraznil potrebu účasti Afroameričanov a Hispáncov, pretože ich komunity sú v Spojených štátoch koronavírusom najviac postihnuté.

V ďalších mesiacoch by sa mali v USA hromadne testovať aj iné vyvíjané vakcíny voči koronavírusu, a to vždy na novej skupine 30.000 dobrovoľníkov. Skúšať sa budú očkovacie látky vyvíjané Oxfordskou univerzitou, a tiež spoločnosťami Johnson & Johnson, Novavax a Pfizer. V Brazílii a niektorých ďalších krajinách sa už v priebehu júla začali testy vakcín proti koronavírusu, ktoré vyvíja Čína a Oxfordská univerzita. Testy však na rozdiel od USA prebiehajú iba na menšej vzorke populácie.