Politika Top Zahraničné

Začali sa voľby českého prezidenta, porazí Drahoš Zemana?

PRAHA – V Českej republike sa dnes o 14:00 začali prezidentské voľby. Volebné miestnosti budú v piatok otvorené do 22:00. V sobotu bude možné voliť od 8:00 do 14:00. O priazeň voličov sa uchádza deväť kandidátov. Obhájiť svoju funkciu sa pokúša súčasná hlava štátu Miloš Zeman.

Okrem neho o prezidentské kreslo bojujú bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky Jiří Drahoš, podnikateľ Michal Horáček, bývalý diplomat a manažér Pavel Fischer, expremiér Mirek Topolánek, hudobník Petr Hannig, manažér Jiří Hynek, lekár a pedagóg Marek Hilšer a manažér Vratislav Kulhánek.

Volí sa do zajtra

Volebná miestnosť na Veľvyslanectve Českej republiky v Bratislave bude pre voličov v prvom kole českých prezidentských volieb otvorená dnes od 14:00 do 22:00. Česi môžu svoj hlas odovzdať na prvom poschodí veľvyslanectva na Hviezdoslavovom námestí 8 v Bratislave. Voliť pritom budú môcť aj v sobotu od 8:00 do 14:00.

Pokiaľ nikto z kandidátov nezíska v prvom kole aspoň 50 percent hlasov, uskutoční sa o dva týždne druhé kolo. Českí voliči by si v takomto prípade hlasovanie zopakovali 26. a 27. januára.

Porazí Drahoš Zemana?

Podľa posledného predvolebného prieskumu verejnej mienky uskutočneného tento týždeň pre Českú televíziu by voľby vyhral súčasný prezident Zeman. Podľa agentúr Kantar TNS a Median by mu svoj hlas dalo 42,5 percenta opýtaných. Na druhom mieste by skončil Jiří Drahoš s 27,5-percentnou podporou. Tretí by sa umiestnil Michal Horáček, ktorý by získal 12,5 percenta hlasov.

V druhom kole by však mohol Drahoš Zemana poraziť. Český prezident sa volí priamo na päťročné funkčné obdobie. Prvým priamo zvoleným prezidentom Českej republiky je Miloš Zeman, ktorý vyhral prezidentské voľby v roku 2013. Jeho mandát vyprší 8. marca.

Foto: SITA