Spoločnosť Top Zahraničné

Zábery, z ktorých mrazí. Niektorí nakazení v Španielsku musia ležať v nemocnici na zemi

Pacienti v madridskej nemocnici musia ležať na zemi. Zdroj: twitter.com / Charrualeo41

MADRID – Fotografie, ktoré majú pochádzať z jednej španielskej nemocnice, vzbudzujú hrôzu. Pacienti s kašľom tam zrejme musia čakať na lekársku pomoc ležiac na zemi. Znepokojenie nespôsobuje len nedostatok miesta v nemocniciach. Stále viac lekárov a zdravotníckych pracovníkov zostáva nakazených koronavírusom, čo má za následok, že sa nemôžu zapájať do boja s pandémiou. Celkovo je v krajine nakazených už 3910 zdravotníkov.

 

Epidémia koronavírusu veľmi tvrdo zasiahla aj Španielsko. V utorok bolo nakazených už 39 673 ľudí a nákaze doteraz podľahlo jej 2696 osôb. Vzhľadom na vysoký počet nakazených naráža španielske zdravotníctvo na svoje limity. Videá a obrázky z ťažko zasiahnutého Madridu ukazujú, že nemocnice sú úplne preplnené. Čakajúci pacienti ležia na chodbách, kašlú a niektorí sú odkázaní na dýchacie prístroje.

Lekári sa sťažujú na nedostatok ochranných prostriedkov

Skutočnou výzvou pre lekársky personál je to, že je sám výrazne ohrozený rizikom nákazy. Každá desiata infekcia už zasiahla lekára alebo zdravotníka. Ozýva sa kritika, že je nedostatok ochranných prostriedkov.

Takmer deväť z desiatich obetí koronavírusu má najmenej 70 rokov. “Máme nejaké údaje, ktoré sa nám nepáčia,” priznal šéf krízového štábu Fernando Simon. Začiatkom týždňa počet úmrtí stúpol o 462 na 2182. 87 percent mŕtvych malo najmenej 70 rokov, povedal Simon.

Aj podpredsedkyňa vlády Carmen Calvo bola v nedeľu prijatá do nemocnice s ochorením dýchacích ciest a stále čaká na výsledok testu. Dvaja ďalší ministri a manželka premiéra Pedra Sancheza boli pozitívne testovaní na koronavírus.

Zákaz vychádzania sa môže predĺžiť aj po 11. apríli

Španielsky parlament bude v stredu diskutovať o predĺžení zákazu vychádzania, ktorý je v súčasnosti vyhlásený do 11. apríla. Simon vyzval obyvateľstvo, aby rešpektovalo obmedzenia. Teraz podľa neho nie je pravý čas na diskusie o uvoľnení nariadenia. “Pri mnohých príležitostiach sa povedalo, že epidémia môže dosiahnuť vrchol tento týždeň. To ale neznamená, že sme dostali problém pod kontrolu. Znamená to, naopak, zintenzívniť úsilie, aby nedošlo k zvratom,” dodal.

Mohlo by vás zaujímať