Spoločnosť Zahraničné

Za zabitie demonštrantov v Iraku odsúdili na smrť policajta

Ilustračná fotografia, Zdroj: pixabay.com

BAGDAD – V irackom meste Kút odsúdili na smrť príslušníka polície po tom, čo bol usvedčený z podielu na zabití viacerých demonštrantov. Informovala o tom agentúra AFP.

Majora polície odsúdili na trest smrti obesením za jeho podiel na zabití siedmich demonštrantov počas protivládnych protestov, ktoré sa 2. novembra konali v juhoirackom meste Kút. V tom istom prípade poslal súd na sedem rokov do väzenia aj ďalšieho vysokopostaveného policajného dôstojníka. K vyneseniu rozsudkov nad oboma policajnými dôstojníkmi došlo v deň, keď iracký parlament prijal demisiu vlády premiéra Ádila Abdala Mahdího, ktorú dva mesiace požadovali demonštranti.

Protivládne demonštrácie v Bagdade i v južnejšie položených častiach Iraku, kde žije prevažuje šiitské obyvateľstvo, prebiehajú od 1. októbra. Dovedna si už vyžiadali životy viac než 400 ľudí. Protestujúci vyčítajú irackej vláde pod vedením šiitov beznádejnú skorumpovanosť a narastajúci vplyv Iránu. Sťažujú sa aj na zlé verejné služby a vysokú nezamestnanosť. Okrem odstúpenia vlády požadujú protestujúci aj usporiadanie predčasných parlamentných volieb.