Domáce Ekonomika Kauzy Top

Za škandálom okolo výstavby D4 je človek z mafiánskych zoznamov. Kompetentní mlčia

Pri výstavbe D4 a R7 sa má používať kontaminovaná zemina. Kompetentní mlčia. Zdroj: TASR –

BRATISLAVA – Neuveriteľné. Je podozrivý, že kšeftuje s nelegálnou likvidáciou odpadov, napriek tomu mu doteraz nikto nedokázal klepnúť po prstoch. Podieľať sa má na výstavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 a to podivným spôsobom. Konateľ spoločnosti NDD Michal Grebeči má stáť za viacerými čiernymi skládkami v okolí Bratislavy. Zemina z niektorých z nich končí ako podklad pod diaľnicou. Polícia ho napriek tomu po včerajšej mimoriadnej razii pustila domov. A kompetentní pre istotu mlčia.

 

Do domu Michala Grebečiho, sídla jeho firmy ako aj na jednu z jeho skládok nabehlo včera policajné komando aj s inšpektormi životného prostredia. Zaistiť chceli dôkazy v súvislosti s enviromentálnou trestnou činnosťou. Podľa informácií Glob.sk polícia preveruje podozrenia, že na výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 vozia firmy spojené s Grebečim kontaminovanú zeminu z čiernej skládky ako aj nelegálne vyťažený štrkopiesok. Z prác na skládkach aj diaľnici existujú videozáznamy, ktoré má Glob.sk k dispozícii a jedno z nich – konkrétne z Mostu pri Bratislave – sme už dokonca zverejnili. Samotná polícia sa k prípadu nechce vôbec vyjadrovať. Vraj aby neohrozili vyšetrovanie.

Kompetentní sa zasa tvária, ako by problém neexistoval. Národná diaľničná spoločnosť dáva ruky od celej veci preč. Zodpovednosť vraj nesie konzorcium Zero Bypass Limited, ktoré výstavbu realizuje. Národná dialničná spoločnosť pritom sama na svojej oficiálnej stránke uvádza, že manažuje, projektuje, dozoruje výstavbu diaľníc a tiež posudzuje aj vplyv na životné prostredie. Ich reakcia je preto mimoriadne prekvapivá.

K vysvetľovaniu situácie sa včera nemalo ani ministerstvo dopravy, ktoré stojí na čele celej výstavby ciest, diaľníc a rýchlostných ciest. Na naše konkrétne otázky neodpovedali. Minister dopravy Árpád Érsek z Mostu-Híd sa iba krátko vyjadril, že je potrebné vylúčiť všetky podozrenia, ktoré v tejto veci vznikli. Čo preto urobí a či je ochotný vyvodiť aj zodpovednosť, neuviedol.

Viac svetla do prípadu nevnieslo ani ministerstvo životného prostredia na čele s Lászlom Solymosom z Mostu-Híd, ktorý dávnejšie vyhlásil vojnu čiernym skládkam. “Inšpekcia životného prostredia sa tým zaoberala, ale v momente ako to prebrala polícia, odstúpili od toho a poskytli polícií plnú súčinnosť,” uviedol hovorca rezortu Tomáš Ferenčák. O stanovisko sme požiadali aj inšpekciu. Rezort životného prostredia následne poskytol spoločné stanovisko za obe inštitúcie. Minister životného prostredia ocenil zásah polície v Limbachu a na skládke v Moste pri Bratislave. „Hovoril som to už viackrát a poviem to opäť. Porušovanie envirozákonov je ohrozovanie zdravia tejto krajiny. A nesmie sa vyplácať pravidlá hry porušovať,“ uviedol Sólymos. Slovenská inšpekcia životného prostredia vykonáva aj samostatne ďalšie úkony v rámci vyšetrovania v rámci svojich zákonných oprávnení. “Bližšie informácie však v záujme vyšetrovania v súčasnosti nemôže poskytnúť,” dodal hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

Isté však je, že ak sa potvrdí, že podložie diaľnice, či rýchlostnej cesty tvorí kontaminovaná zemina, kompetentní budú musieť reagovať.

Michal Grebeči (vpredu) začínal s odpadkovým biznisom s Michalom Kováčom (vzadu). Ten dnes sedí za mrežami, pretože proti nemu Grebeči z mafiánskych zoznamov svedčil. Zdroj: Archív

Známa postavička zo známych zoznamov

Michal Grebeči, ktorého polícia večer po niekoľkohodinovom výsluchu pustila, nie je žiadny nováčik ani neznáma postavička. V minulosti pracoval pre známu odpadkovú spoločnosť Vassal-EKO. Po nezhodách s majiteľom Michalom Kováčom, ktorý dnes sedí vo vyšetrovacej väzbe v inom prípade, sa rozhodol začať podnikať s odpadmi na vlastnú päsť. Podľa výpisu z obchodného registra v novembri 2017 vstúpil do spoločnosti NDD, ktorá sa venuje likvidácii odpadov. Na trhu sa šepká, že Grebeči robí biznis nie celkom legálnym spôsobom. Stáť má za niekoľkými čiernymi skládkami v okolí Bratislavy a v pozadí viacerých firiem. Svojej konkurencie sa pokúsil zbaviť tak, že šiel proti nim svedčiť. Práve Grebečiho svedectvo usvedčilo šéfa Vassal-EKO údajne z trestnej činnosti podplácania a a jeho bývalý kolega Kováč skončil ešte v júni tohto roka za mrežami.

Michal Grebeči pre políciu navyše ani zďaleka nie je neznámou tvárou. Glob.sk zistil, že odpadkový kráľ sa v minulosti pohyboval v spoločnosti ľudí zo slovenského podsvetia. Osoba s rovnakým menom aj adresou trvalého pobytu sa nachádza na tzv. mafiánskych zoznamoch – konkrétne ako súčasť zločineckej skupiny “Jakšíkovci”. Zoznamy mala vypracovať ešte v roku 2005 polícia pod vedením Jaroslava Spišiaka. Organizovaná skupina okolo bratov Jakšíkovcov mala vykonávať trestnú činnosť v podobe vydierania, majetkovú trestnú činnosť, ale aj legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Za šéfa skupiny bol považovaný Libor Jakšík, ktorý spolu s bratom Ivanom vlastnili sieť nočných barov. Skupina operovala prevažne v bratislavskej Dúbravke. V niektorých aktivitách spolupracovali aj s bosom bratislavského podsvetia, ktorý bol zavraždený, s Jozefom Svobodom. Libor v minulosti pracoval v polícii, Ivan bol zasa agentom komunistickej ŠtB.

Galéria
Polícia včera zasahovala vo firme Michala Grebečiho, aj u neho doma. Zdroj: Archív
Ilustračné foto. Zdroj: TASR Zdroj: TASR – Marko Erd
Pri výstavbe D4 a R7 sa má používať kontaminovaná zemina. Kompetentní mlčia. Érsek chce počkať na vyšetrovanie. Zdroj: TASR –
Minister žživotného prostredia László Solymos situáciu okolo čiernych skládok nekomentuje. Zdroj: Archív
Michal Grebeči – odpadkový kráľ – má stáť v okolí Bratislavy za viacerými nelegálnymi skládkami. Zdroj: Archív
Firmy okolo Michala Grebečiho majú navážať kontaminovanú pôdu ako podklad pod D4 a R7. Zdroj: Archív
navigate_before
navigate_next