Domáce Spoločnosť

Za posledné dva týždne sa nevyskytol nový prípad afrického moru ošípaných. Situácia je napriek tomu vážna

Zdroj: MPRV

KOŠICE – Za posledné dva týždne neevidovali nový výskyt afrického moru ošípaných (AMO), situácia je napriek tomu vážna. Na brífingu o tom informovala podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

 

„Počet prípadov afrického moru ošípaných je k dnešnému dňu je 11 kusov v domácich chovoch a 12 kusov diviačej zvery v okrese Trebišov. Až 70 percent nakazených ošípaných z domácich chovov nebolo registrovaných a majitelia nebudú môcť byť odškodnení, keďže si nesplnili legislatívnu povinnosť,“ uviedla Matečná. Ako ďalej dodala, je čas zberu kukurice a je možné, že na poliach nájdu nakazené alebo uhynuté diviaky, keďže ide o prostredie, kde sa diviačia zver vyskytuje.

V Európe pribudla ďalšia krajina s výskytom AMO, a to Srbsko, kde už potvrdili výskyt nákazy v 17 chovoch. „Najvyšší počet nakazených ošípaných v domácich chovoch má Rumunsko, od začiatku roka je to 1 223 prípadov, a hneď za nimi sú Poliaci, Ukrajina a Bulharsko. Čo sa týka diviakov, najviac ich je nakazených v Poľsku, viac ako 1 600 kusov od začiatku roka, ale čo nás zaráža, druhé je Maďarsko, ktoré sa blíži k 900 prípadom,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný. Na snímke šéf slovenských veterinárov Jozef Bireš. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Ministerstvo pôdohospodárstva rokovalo s Európskou komisiou o rozšírení takzvaných nárazníkových zón aj na severné okresy susediace s Poľskom. “Európska komisia súhlasila a pripravujeme dokumenty, kde celá oblasť od Svidníka po Žilinu bude spadať do zóny s kontrolovaným systémom poľovania a budú sa kontrolovať všetky ulovené a uhynuté diviaky. Prísne opatrenia budú platiť aj pre domácich chovateľov,“ dodal Bíreš.

V súvislosti s rastúcim počtom prípadov afrického moru ošípaných poskytne Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR poľovníkom v nárazníkových zónach spolu takmer 600 chladiacich zariadení na uskladnenie diviakov počas vyšetrenia vzoriek. Tie už postupne distribuujú do okresov Trebišov, Michalovce, Sobrance, Košice a Košice – okolie.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný. Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.