Domáce Komentáre a názory

Komentár: Za odluku cirkví od štátu hlasovalo len 16 zo 150 poslancov

Vodu kážu, víno pijú. Len minimum politikov sa tvári, že by boli proti odluke cirkví od štátu. Ale zahlasovala za ňu len desatina z nich.

V utorok SKOK! predložil v parlamente návrh zákona o odluke cirkví od štátu. Prvýkrát v histórii Slovenska sa táto téma konečne dostala až na hradný kopec.

Odluka cirkví od štátu zostáva jedinou úplne nesplnenou požiadavkou novembra 1989. Štvrť storočia na ňu čakáme. Štvrť storočia sa o nej diskutuje. A žiaľ, stále nestačilo.

Návrh zákona o odluke cirkví od štátu, ktorý sme predložili v parlamente, bol výsledkom piatich rokov intenzívnej práce nás zo strany SKOK!. Daniel Krajcer absolvoval stovky rokovaní so všetkými cirkvami. Asignačný model sme upravili podľa pripomienok tretieho sektora, podobne, ako funguje v Poľsku či Nemecku. Založili sme pracovnú skupinu v parlamente, do jej práce sa zapojil aj poslanec KDH Jozef Mikloško.

Nikto sa nevyjadril, že náš návrh je zlý. Nikto nehovoril, že je proti nemu – dokonca ani žiadna zo slovenských cirkví. K heslu, že viac slobody prospeje tak občanom, ako i cirkvám samotným, sa hlásil takmer každý zo slovenských politikov.

A napriek tomu, keď prišlo do tuhého, zákon o odluke cirkví od štátu vyvolal v parlamente búrlivú diskusiu. Kolega Lojzo Hlina (klub KDH) nás dokonca obvinil, že chceme ľuďom ukradnúť Boha. Keď ho Dano Krajcer usvedčil, že predložený návrh ani nečítal, radšej odišiel zo sály…

Za zákon o odluke cirkví od štátu, nakoniec hlasovalo len 16 (!!!) poslancov zo 150.

Za zákon o odluke cirkví od štátu nehlasovali poslanci Smeru, Siete, SDKÚ, Mostu-Híd, časť OĽaNO a ani niektorí poslanci, ktorí mali odluku štátu od cirkví vo svojich politických programoch – napríklad poslanci KDH (odluku mali v programe v roku 2006), či nezaradený poslanec Daniel Lipšic.

Potvrdili sa tak naše slová, že vyše 80 % poslancov v dnešnom parlamente zastupuje buď Smer, alebo klony KDH.

Aspoň časť ďalších poslancov sa k nám, štyrom autorom zákona zo SKOK!u, v hlasovaní pridala. Poslanec Juraj Droba napríklad vysvetľuje, prečo návrh strany SKOK! podporil – škoda len, že viachodinová debata jemu ani žiadnemu z jeho straníckych kolegov z SaS nestála ani za to, aby sa vôbec ukázal v sále, či pomohli nám presviedčať ostatných.

V parlamente dnes neexistuje strana, v pravici ani v ľavici, ktorá by dokázala účinne brániť slobody občanov a princípy sekulárneho štátu, ktorý sa neviaže na žiadne náboženstvo.

Konzervovanie Slovenska postupuje v posledných rokoch salámovou metódou. A Slovensko potrebuje politikov, ktorí sa konzervovaniu krajiny v stredovekých myšlienkach neboja účinne postaviť. Už nám v ústave predpísali manželstvá, zorganizovali štvavé referendá. Odmietnutie odluky prišlo v deň, keď arcibiskup Zvolenský, vyzval listom poslancov, aby zákonom zakázali interrupcie.

Hlasovanie o odluke cirkví od štátu, proti ktorej oficiálne takmer nikto nevystupuje, odhalilo pokrytectvo väčšiny slovenských politikov, ktorí jedno hovoria, ale opačne konajú. A je jedno, či o sebe tvrdia, že sú ľavicoví alebo pravicoví. Je dôležité, aby si to ľudia zapamätali, a spočítali im to v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.