Domáce Spoločnosť

Za obete stredajšej tragickej havárie autobusu je na dnes vyhlásený štátny smútok. Vlajky sú spustené na pol žrde

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Za obete stredajšej tragickej havárie autobusu je na dnes vyhlásený štátny smútok. Rozhodla o tom vo štvrtok vláda. V stredu zomrelo 12 ľudí pri zrážke autobusu s nákladným autom pri Nitrianskych Hrnčiarovciach v okrese Nitra, z čoho päť obetí podľa polície nemalo ešte 18 rokov. Štátny smútok bude trvať do 20:00.

 

Pravidlá vyhlásenia štátneho smútku určuje zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní. Štátny smútok na Slovensku vyhlasuje vláda v prípade úmrtia prezidenta, predsedu Národnej rady SR a predsedu vlády. Kabinet môže vyhlásiť štátny smútok aj vtedy, ak ide o citový otras spoločnosti vyvolaný smrťou osoby, ktorá mala mimoriadny vplyv na verejný život, alebo ide o vykonanie pietnej spomienky na osoby, ktoré tragicky zahynuli na území alebo mimo územia Slovenska a ich smrť otriasla celou spoločnosťou.

Počas štátneho smútku sa spúšťa štátna vlajka na pol žrde. Zároveň podľa zákona o hazardných hrách sú počas štátneho smútku na Slovensku zakázané stávkové hry a lotérie. Spravidla svoj program upravia televízie a kultúrne inštitúcie. Svoj program tak prispôsobí verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska a tiež súkromné televízie Markíza a Joj. Slovenské národné divadlo (SND) svoj program nemení. Slovenská filharmónia tradičný piatkový symfonický koncert tento týždeň neuvádza.