Domáce Top

Za nedeľňajší výpadok služieb sa Facebook ospravedlňuje, dôvody tají

Na snímke Instagram zdieľaný na Facebooku 9. apríla 2012 v New Yorku. Facebook odkúpil za miliardu dolárov spoločnosť Instagram. Tá vyvinula aplikáciu pre zdieľanie fotografií, ktorá funguje v mobilných telefónoch. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA- V nedeľu mohli viacerí užívatelia najväčšej sociálnej siete na svete zažiť výpadky v jej funkčnosti. Výpadok sa dotkol aj ďalších služieb v portfóliu spoločnosti Facebook a to mobilnej komunikačnej platformy WhatsApp, sociálnej siete Instagram či chatovacej služby Messenger. Výpadky sprevádzajú Facebook v obmedzenej miere aj dnes, no nemali by sa dotýkať Slovenska.

Facebook prostredníctvom svojej varšavskej kancelárie pre Glob.sk uviedol len krátke stanovisko. “Včera mohli mať  niektorí ľudia problémy pri pripájaní do našej rodiny aplikácií. Problém bol už vyriešený, ospravedlňujeme sa za akékoľvek nepríjemnosti.”

Môže za to politika?

Od dnešného dňa by mali platiť na najpopulárnejšej sociálnej sieti nové pravidlá pre politickú reklamu. Každá osoba či organizácia, ktorá by chcela platiť reklamy s politickým posolstvom, sa musí po novom registrovať. Pri takýchto reklamách sa zároveň bude užívateľom zobrazovať, kto ju platí. Facebook týmto spôsobom vraj bojuje za vyššiu transparentnosť politického boja na sociálnej sieti. Reaguje tak na sériu kampaní a antikampaní, ktoré platili doteraz neznáme tretie strany na platformách, ktoré prevádzkuje spoločnosť Facebook. Títo neznámi inzerenti mali údajne ovplyvňovať výsledky volieb po celom svete. Ako príklady sa uvádzajú americké prezidentské voľby, kde je podozrenie z ovplyvňovania výsledku v prospech Donalda Trumpa, či prípad referenda o Brexite, kde mali neadresnú podporu získať najmä jeho zástancovia.

Donald Trump a Vladimir Putin – Zdroj: SITA/AP/Heikki Saukkomaa

Facebook nové pravidlá zavádza pred voľbami do Európskeho parlamentu. Nebudú sa týkať len politickej reklamy, ale aj takzvaných “tém národnej dôležitosti”. Zoznam týchto tém je zatiaľ relatívne krátky ale nejasný. Pre Európsku úniu, a to znamená aj pre Slovensko, medzi “témy národnej dôležitosti” patrí téma imigrácie, politických hodnôt, občianskych a sociálnych práv, bezpečnosti a zahraničnej politiky, ekonómie a enviromentálnej politiky. Čo to presne znamená ale ukáže až aplikačná prax.

Je zároveň možné, že takáto veľká systémová zmena sa mohla prejaviť aj v uvedenom výpadku služieb, ktorý nemusí byť zďaleka jediným.