Martin Regióny Top

Martinská nemocnica je vo veľkých problémoch. “Za lepším” jej odišli špičkoví lekári

Univerzitná nemocnica v Martine zápasí vážnym problémom týkajúcim sa odchodov lekárov na dvoch oddeleniach. Zdroj: Glob.sk/juh

MARTIN – Dve oddelenia majú vážne problémy. Odchody lekárov za lepšími podmienkami postihli aj jednu z našich najlepších nemocníc – Univerzitnú nemocnicu v Martine. Poriadne vrásky na čele jej vedeniu spravili odchody viacerých lekárov, ktorí patrili k špičke na Slovensku v gynekológii a kardiológii. Nahradiť ich nebude rozhodne ľahké, čo potvrdil aj medicínsky riaditeľ nemocnice.

 

Slovenské zdravotníctvo trápi už dlhší čas nedostatok skúsených lekárov, takže odchod odborníka je pre každú nemocnicu vážnym problémom. Do takejto situácie sa dostala i martinská nemocnica, odkiaľ odišli špičkoví lekári z dvoch oddelení, pričom najmä to gynekologicko-pôrodnícke patrilo medzi tie najlepšie. „Situácia v našom zdravotníctve je taká, že určitých špecialistov je málo, kým zdravotníckych zariadení pomerne veľa, preto dochádza k akémusi ich vykrádaniu,“ skonštatoval medicínsky riaditeľ nemocnice Dalibor Murgaš. Faktom však je, že odchody niektorých lekárov zamávali aj takým špičkovým pracoviskom, akým je martinská nemocnica.

Medicínsky riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Dalibor Murgaš je síce z odchodu troch vysoko uznávaných špecialistov smutný, ale verí, že sa ich podarí aspoň čiastočne nahradiť. Zdroj: Glob.sk/juh

Gynekológia bez dvoch odborníkov

Na problémy s lekármi na gynekológii a internom v martinskej nemocnici nás upozornil náš zdroj. „Gynekologicko-pôrodnícke pracovisko je u nás veľké a dá sa povedať, že aj nosné, ktoré malo vždy veľmi dobré meno a bolo vyhlasované medzi najlepšie na Slovensku. Pred dvomi rokmi sme získali doktora Bielika z Banskej Bystrice, ktorý patrí k špičke operatérov na Slovensku. Boli sme tomu veľmi radi, lebo za ním chodili ženy z celej republiky,“ potvrdil riaditeľ naše informácie na margo jedného z odchádzajúcich lekárov špecialistov z gynekológie.

„Rozhodol sa odísť, pretože dostal veľmi lukratívnu ponuku z iného nášho zdravotníckeho zariadenia, aká sa len ťažko odmieta,“ doplnil D. Murgaš. Krátko po Bielikovom rozhodnutí odísť ale oznámili svoj odchod aj ďalší mladí lekári, ktorí sa rozhodli ísť za ním. „Je nám ľúto, že odchádza, lebo sa od neho vedeli mladí lekári veľa naučiť. Jeho odchod je pre nás rozhodne strata. Po vzájomnej dohode však odchádza aj ďalší zo špecialistov, prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky profesor Pavol Žúbor, ktorý bol tiež super odborníkom,“ pridal medicínsky riaditeľ meno ďalšieho odchádzajúceho špecialistu z gynekológie. „Zatiaľ sa nám však darí pokryť prevádzku oddelenia, hoci lekári majú o čosi viac služieb. V súčasnosti hľadáme najmä skúsenejších lekárov špecialistov, pričom určité rokovania s niektorými vybranými kandidátmi už prebehli,“ ozrejmil stav veci na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Murgaš.

Zo špičkovej gynekologicko-pôrodníckej kliniky odchádzajú dvaja celoslovensky uznávaní špecialisti, ale aj traja mladí lekári. Zdroj: Glob.sk/juh

Citeľným je odchod kardiošpecialistu

Hlavu vedeniu martinskej nemocnice zamotal aj odchod skúseného lekára z internej kliniky. „Na internom oddelení je situácia zložitejšia iba na kardiologickom úseku, kde je menší tím lekárov špecialistov. A práve odtiaľ sa rozhodol odísť do banskobystrického Srdcovo-cievneho ústavu jeden lekár, ktorému tam ponúkli nielen lepšie platové ohodnotenie, ale i podmienky. Jeho odchod citeľný je, pretože odchádza jeden z piatich lekárov na tom oddelení. O zlepšenie podmienok pre lekárov a personál sa usilujeme aj na našom internom oddelení, čím by sme chceli zabrániť odchodom našich špecialistov do iných zariadení,“ dodal medicínsky riaditeľ s tým, že zdravotná starostlivosť na tomto, ale i gynekologicko-pôrodníckom oddelení je zabezpečená.

Martinská Univerzitná nemocnica má ale výhodu v tom, že si na svojej Lekárskej fakulte môže sama vychovávať lekárov. „Tá je pre nemocnicu naozaj veľkou výhodou, lebo veľká časť z mladých lekárov si podáva žiadosť o prijatie do zamestnania k nám, pretože poznajú podmienky, v akých tu budú pracovať. Problémom ale je, že študenti majú záujem ísť najmä na určité odbory, pričom my zas potrebujeme určité odbory, ktoré však nie sú obsadzované pre nízky záujem,“ poznamenal Dalibor Murgaš na margo výchovy mladých medikov.

O uznávaného špecialistu, kardiológa, prišli v martinskej nemocnici aj na internom oddelení. Zdroj: Glob.sk/juh

Lekári chýbajú na celom Slovensku

Slúžiť martinskej nemocnici teda budú zatiaľ veľmi mladí lekári, ktorí skončili školu iba pred pár mesiacmi a nemajú skúsenosti. Ľudia preto majú isté obavy z toho, že keď tam prídu, nebudú sa o nich starať skúsení odborníci, ale len začínajúci doktori. O problémoch s lekármi v martinskej nemocnici vedia i na ministerstve zdravotníctva, kde sme sa pýtali, ako sa dá tento problém riešiť. „O situáciu sme sa zaujímali a podľa informácií z nemocnice došlo k niekoľkým personálnym zmenám na klinikách. Nemocnica ale rokuje o príchode ďalších lekárov na uvoľnené miesta a zdravotná starostlivosť je podľa informácií nemocnice adekvátne zabezpečená. Univerzitná nemocnica v Martine patrí k najväčším zdravotníckym zariadeniam na Slovensku a za riadenie a činnosť organizácie zodpovedá jej štatutárny orgán,“ odpovedali nám z tlačového odboru ministerstva.

„V martinskej nemocnici naše zastúpenie nemáme, ale čosi som o jej problémoch s lekármi počul. Viem, že na gynekológii boli problémy s vedením kliniky a interpersonálne ťahanice, ale tak či onak, nedostatok lekárov je celoslovenským problémom a dôvodom, prečo zdravotníctvo u nás kolabuje,“ skonštatoval na margo problémov s lekármi v martinskej nemocnici predseda Lekárskeho odborového zväzu Peter Visolajský.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie bolo vlajkovou loďou martinskej nemocnice. Ako ho ovplyvní odchod dvoch uznávaných špecialistov? Zdroj: Glob.sk/juh