Domáce Kauzy Politika

Za hybridnou vojnou sú aj USA a Veľká Británia, tvrdí Čaplovič

Dušan Čaplovič za stranu Smer-SD, Zdroj: NR SR

BRATISLAVA (Redakcia/TASR)- Do domácej prestrelky o tom, aký má dopad priatelenie sa predsedu Národnej rady SR Andreja Danka s predsedom ruskej Štátnej dumy Vjačeslavom Volodinom, sa nečakane zapojil aj bývalý minister školstva a dnes poslanec za Smer-SD Dušan Čaplovič. V svojom stanovisku prekvapuje pohľadom na zahraničnú politiku ako aj osobnou podporou toho, čo Danko robí.

Čaplovič nechápe, ako niekomu môže vadiť Dankova “selfie” s ruským predsedom Dumy. “Neskutočné, ale pre tých čo šíria nenávisť až po hrob, opakovane podporujú nezmyselné protiruské sankcie a možno nevedome podporujú vojnový konflikt, to je príznačné . Bytostne to odmietam, nesúhlasím, a naopak podporujem cestu dialógu vo vzťahu k Ruskej federácii, ktorú oficiálne presadzuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky,” tvrdí Čaplovič.

Ďalej sa čuduje zneužívaniu kauzy otrávenia Skripaľovcov vo Veľkej Británii. “Som presvedčený o tom, že Sergej Skripaľ, dôstojník, bývalý ruský agend, ktorý je schopný pracovať pre obe “znepriatelené strany“, nemá charakter o svedomie, a pre mňa patrí k tým, čo za peniaze sú v rozviedke schopní urobiť čokoľvek.” Vraždu síce neschvaľuje no nepovažuje to za niečo zvláštne, lebo “rozviedky na celom svete pracujú a trestajú svojich bývalých agentov podobne”.

Šokujúce je ale nakoniec toto jeho vyjadrenie, v ktorom obvinil USA a Veľkú Britániu z hybridných vojen: ” Napokon o tom aký je skutkový stav, podľa britských novín The Guardian, ktoré citujú vyjadrenie bývalej pracovníčky britskej MI-5 Annie Mashonovej, že „Snowdenove odhalenia skutočne potvrdili, že naše spravodajské služby robia to isté ako zvyšok sveta a preto je pokrytecké achkať a tvrdiť, že Rusi sú takí zlí a my sme takí dobrí.“ Podobné je to aj s hybridnými vojnami, a moje presvedčenie, že tak robia aj iné štáty, vrátane USA a Veľkej Británie, potvrdil bývalý český minister vnútra a neskôr zahraničných vecí Cyril Svoboda, ktorý v súčasnosti je poradcom predsedu českej vlády Andreja Babiša, práve v nedávnej relácii ČT 1 – Interview.”